close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
شهر ماسوله ((آقای براتی))
.X.

شهر ماسوله ((آقای براتی))

شهر ماسوله ((آقای براتی))

شهر ماسوله ((آقای براتی))
شهر ماسوله ((آقای براتی))
آموزش و کدنویسی فایل های گرافیک وردپرس گالری عکس قالب سایت
محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
 • شهر همدان ( آقای مرادیان تدین)
 • آلودگی خلیج فارس (آقای امینی)
 • آلودگی آب (امیرحسین حیدری)
 • آلودگی هوای ایران ( علی مرادی)
 • پارک ملی گلستان (آقای گلستانی)
 • اقیانوس هند (آقای هدایتی)
 • ناهمواری ها ( آقای مرادی نژاد)
 • روستاهای استان اصفهان (محسن یحیاییان)
 • اردبیل (آقای ضیا بخش)
 • استان ایلام(آقای یزدان پناه)
 • محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

  شهر ماسوله ((آقای براتی))

  این مطلب رو در یکشنبه 10 آذر 1392 ساعت: 14:56 در سایت قرار داده است.

                                              ماســوله 


   

  مشخصات شهرک تاریخی ماسوله در کتیبه میراث فرهنگی گیلان

  شهر ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان ، ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۶۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد.این شهر با وسعتی معادل ۱۰۰ هکتار در مختصات جغرافیایی ۴۸ درجه، ۵۹ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه، ۹ دقیقه عرض شمالی واقع است و محدودهی آن از سمت شمال به شهرستان ماسال، از سمت جنوب به طارم علیا(استان زنجان)، از سمت شرق به جلگه شهر فومن و از سمت غرب به شهرستان خلخال(استان اردبیل) میرسد. محدوده مرکزی ماسوله از سه جهت شمال،جنوب و غرب به کوه و از طرف شرق بر درهای زیبا مشرف است .ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد برابر با ۱۰۵۰ متر است. آب و هوای ماسوله کوهستانی، با تابستانهای خنک و زمستانهای سرد و پر برف است. اطراف ماسوله پوشیده از جنگل است. و راه اصلی ارتباطی آن، جادهای است که به سمت فومن کشیده شده است. دین مردم ماسوله اسلام و مذهبشان شیعه است. زبان اصلی مردم ماسوله «تالشی» است. که ریشه در زبان پهلوی کهن دارد. این شهر طی شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی به ثبت رسیده‌است. 


   

  این شهر هم اکنون رویارو با مسائلی مانند ریزش سنگ، سیل، رانش زمین، زمین‌لرزه، تصرف به منظور توسعه عمرانی و انسانی و تخریب و... می‌باشد.

  بی شک ماسوله یکی از زیباترین روستاهای کوهپایه ای در ایران است. هرچند در تقسیم بندی های جدید وزارت کشور ماسوله به عنوان شهر شناخته می شود اما یقیناً با جمعیتی در حدود ششصد نفر، نمی توان آن را شهر نامید. به همین دلیل در این مقاله ترجیح داده می شود به جای استفاه از واژه های شهر یا روستا، صرفاً از "ماسوله" نام برده شود. 

  آنگونه که در منابع مختلف فارسی و انگلیسی آمده است، قدمت ماسوله ی فعلی به حدود هشتصد تا هزار سال می رسد. روستای متروک مانده ای در دوازده کیلومتری شمال ماسوله قرار دارد که به آن کهنه ماسوله می گویند و سفالینه های پیدا شده در آن، به حدود قرن های پنجم تا ششم هجری برمی گردد. گفته می شود که اهالی کهنه ماسوله به دلیل بیماری طاعون و حملات سایر روستاها به محل فعلی مهاجرت کرده اند. از طرف دیگر امام زاده ای به نام عون بن محمد حنفیه بن علی (ع) در مرکز ماسوله وجود دارد که بر فرض صحت مدعا، باید مربوط به اوایل قرن دوم هجری، یعنی بیش از هزار و دویست سال قبل باشد. سال هایی که بعید به نظر می رسد رد پای شیعه در این منطقه وجود داشته باشد. 

   

  تاریخ

  حدود سده هشتم هجری(قرن ۱۴ میلادی) مردمانی از نقاط مختلف سرزمین گسترده ایران به همراه مردمان کهنه ماسوله که در ۶ کیلومتری شمال غرب این شهر واقع است به نقطه ای که هم اکنون به عنوان شهر ماسوله شناخته شده است کوچ کردند. طی کاوش‌های انجام شده از محوطه باستانی کهنه ماسوله سفالینه هائی متعلق به قرون پنجم تا هشتم هجری قمری بدست آمده‌است که دقیق‌ترین مستندات قابل توجه تاریخی می‌باشند.[۴] در ۱۰ کیلومتری بالاتر از ماسوله جدید، ماسوله قدیم با آثار و بازمانده‌های انسانی از قبیل سنگ کوره و... در منطقه‌ای گسترده پراکنده شده‌است که جزء آثار باستانی بشمار می‌آیند.

  سوابق و روند گردشگري فرهنگي در شهر ماسوله

  بر اساس بررسي هاي محلي در خلال چند سال اخیر، ظرفيت اقامتگاه هاي شهر در ايام عيد از ۲۷ اسفند تا ۱۵ فروردين به طور كامل تكميل است و بيشترين آمار مراجعات به شهر در طول سال در تاريخ ١٣ فروردين صورت مي گيرد. از طرفی در دو هفته آخر فروردين روزهاي چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه بيشترين مراجعات و اقامت ثبت شده است. اقامت مسافرين در ماسوله در آخر هفته تا اواسط خردادماه و سپس در ماه هاي تير و مرداد و شهريور ادامه دارد، به گونه اي كه به طور ميانگين ١٠ شب در ماه مسافرين درشهر اقامت دارند. گردشگران خارجي نیز معمولاً در ماه هاي ارديبهشت و مهر به اين شهر مراجعه مي كنند.

  ميزان مراجعات به شهر ماسوله بتدریج رو به افزايش است به طوريكه تعداد مسافران وارد شده در ايام تعطيلات نوروز از ۸۸۲۳۹ نفر در سال ۱۳۸۴ و ۱۴۱۲۴۱ نفر در سال ۱۳۸۵ به ۲۰۶۶۲۵ نفر در سال ۱۳۸۷ رسيده است. تعداد خودروهاي وارد شده به شهر در در ايام تعطيلات نوروز از ٢٢٨٨٣ دستگاه در سال ١٣٨٤ و ۳۱۱۶۷ دستگاه در سال ۱۳۸۵ به ۴۸۷۵۰ عدد در سال ۱۳۸۷ رسيده است. بررسي اين آمار نشان مي دهد كه حدود ٩٢ درصد از اين سفرها توسط سواري شخصي و مابقي توسط ساير وسايل نقليه (عمومي و خصوصي) صورت مي پذيرد.

  ماسوله شامل وسعتی معادل یکصد هکتار منطقه تحت حفاظت میراث فرهنگی و منابع طبیعی، یکی از خوش آب و هواترین نقاط ایران است که هر ساله پذیرای ده ها هزار گردشگر می باشد. شهر تاریخی و توریستی ماسوله به دلیل داشتن معماری منحصر به فرد در جهان شناخته شده است. ماسوله با کوهستان های مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز از توریستی ترین مناطق شمالی ایران با جلوه های طبیعی فراوان به ویژه در اواخر بهار و فصل تابستان است و قله شاه معلم در ماسوله با ارتفاع ۳۰۵۰ متر بلندترین نقطه استان گیلان و هدفی جذاب برای گروههای کوهنوردی می باشد.

   

   

  معماری ماسوله

  ماسوله دارای معماری منحصر به فردی است. محوطه جلوی خانه‌ها و پشت بام‌ها هر دو به عنوان پیاده رو استفاده می‌شوند. بافت معماری ماسوله در دوران زندیه شکل گرفته است و خیابان‌های کوچک و پله‌های بسیار به هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه ورود نمی‌دهد. معماری ماسوله در یک جمله توصیف می‌شود: حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی است. تعداد طبقات ساختمان‌ها معمولا تا دو طبقه می رسد.

  صنایع دستی

  ماسوله به عنوان مرکز تأمین و تهیه وسایل و لوازم مورد استفاده دامداران کوچ رو و گروه های کوچک رمه دار تالشی، همچنان با همه تحولاتی که در منطقه ایجاد گردیده و رقبای تازه و قدرتمندی که پدیدار گردیده، لیکن هنوز هم از اهمیت نسبی برخوردار است و یکی از مراکز اصلی تأمین مایحتاج دامداران محسوب می گردد. قیچی های پشم ریسی، داس، قندشکن، کارد سلاخی، چاقو، تبر، بیل و نعل از جمله تولیدات صنایع فلزی هستند که توسط دو باب دکان چلنگری تهیه و ساخته می شود.

  از جمله فعالیت های جنبی تولیدی ماسوله تهیه انواع کالاهای دستی بصورت کاملاً ابتدایی است که توسط زنان و دختران محلی برای عرضه به گردشگران تولید می شود و کمتر به منظور استفاده اساسی از آن خریداری می گردد. برخی از این صنایع دستی عبارتند از:

  عروسکهای کوچکی که با نخ کاموا بافته می شوند، دستکش و روفرشی ( نوعی جوراب ساق کوتاه ) نخی و پشمی، لیف حمام، جوراب ساق کوتاه و بلند، کلاه پشمی و . . .

  تولید و فروش این وسایل، درواقع برای تأمین بخشی از کمبودهای مالی خانواده انجام می گیرد و چنانچه قیمت خرید مواد اولیه این تولیدات را که بیشتر از رشت و فومن تهیه می شود و نیز مزد تهیه آن را در نظر بگیریم، مبلغ چندانی برای تأمین معاش ناچیز خانواده محسوب نمی گردد.

   

  آب و هوا و استعدادهای طبیعی

  ماسوله در کنار رودخانه ای نسبتاً پرآب به نام ماسوله رودخان واقع شده است. این رودخانه از به هم پیوستن سرشاخه های بالا دست ایجاد شده و درست در کنار ماسوله آبشار زیبایی وجود دارد. همانطور که گفته شد، ماسوله در منطقه ای کوهستانی واقع شده است و در ارتفاعات این منطقه قلل مرتفعی وجود دارد که قله ی شاه معلم با 3050 متر ارتفاع، بلندترین آنهاست.

   

  ماسوله تابستان هایی با هوای معتدل و زمستان هایی سرد دارد. بیش از یک ماه از سال در این منطقه یخبندان است و در بسیاری از روزها، ابرها چنان تو را در برمی گیرند و هوای مه آلود، زیبایی های ماسوله را دوچندان می سازند. میزان بارش باران و برف نسبتاً قابل توجه است و هوا رطوبت بالایی دارد. این رطوبت به علت خنکی هوا آزار دهنده نیست.

  اقتصاد و تجارت

  بازار ماسوله مجموعه ای است بسیار دلنشین که در آن انواع کسب و کار، بخصوص در ارتباط با گردشگران به چشم می خورد. چندین رستوران، نانوایی، شیرینی فروشی، خوار و بار و میوه فروشی، دکان های فروش صنایع دستی محلی و چینی، کلوچه پزی، آهنگری و ... در این بازار وجود دارد. بازار عمدتاً بدون سقف است و با پیچ و خم کوچه ها بالا و پایین می رود. وجود محله های مختلف، مساجد و کاروانسراهای متعدد نشان از زمانی دارد که ماسوله جمعیتی بیش از اکنون داشته و از اقتصادی شکوفاتر و بر مبنای مراودات تجاری با روستاها و شهرهای اطراف بهره مند بوده است. اقتصادی که با مهاجرت تدریجی روستائیان به شهر دیگر شکوفایی سابق را ندارد.

  جمعیت ماسوله

  جمعیت ماسوله در حال حاضر حدود 600 نفر است. از نظر استانداردهای امروزی وزارت کشور عملاً نمی توان ماسوله را شهر نامید. زمانی جمعیت ماسوله بیشتر بوده و اهالی به گمان اینکه اگر از روستا به شهر تبدیل شوند، از امکانات بیشتری برخوردار خواهند بود، عملاً جمعیت روستا را به طور غیرواقعی بالاتر از آنچه بوده گزارش کرده اند. هرچند امروز اکثریت اهالی از اینکه ماسوله از نظر قانونی به شهر تبدیل شده است ناراضی هستند. در هر صورت آنچه به قاطعیت می توان گفت، اینکه ماسوله در حال حاضر روستایی است که اقتصاد آن به طور کامل به گردشگری وابسته است و جالب اینکه نه خود ماسوله ای ها و نه گردشگرانی که به ماسوله می آیند، دلشان برای حفظ یک محیط زیبا و دل نشین که می تواند جاذبه ی گردشگری جهانی داشته باشد، نمی سوزد.

   

  مردم ماسوله

  ماسوله ی قدیم یا «کهنه ماسوله» که در فاصله «هشت کیلومتری غرب جاده ماسوله به خلخال» قرار گرفته است سکونتگاه اصلی و اولیه ماسوله ایها بوده است که اکنون آنچه در این مکان به چشم میخورد سنگ دیوار بناهای آن است.در نخستین کاوشهای باستانشناسی شهرستان فومن که در شهریور ماه ۱۳۷۴ توسط هیئت پژوهشکده باستانشناسی سازمان میراث فرهنگی استان گیلان در این محوطه صورت گرفت مشخص شد که از سده پنجم تا هشتم هجری «کهنه ماسوله» به عنوان یکی از مراکز مهم در زمینه فلزکاری بوده است.همچنین سفالهای لعابدار با رنگهای متنوع که مشخصات دوره سلجوقی را داشتهاند در این منطقه کشف شد این ناحیه به دلیل اهمیت و اعتبار تاریخی آن در شهریور ۱۳۸۵در فهرست آثار ملی ثبت شد. درباره منتقل شدن ماسوله ایها به مکان فعلی آرای مختلف و گوناگونی ارائه شده است یکی از مشهورترین آنها اینست که عونبنعلی از نوادگان امام اول شیعیان به همراه سید جلالالدین اشرف از فرزندان موسی کاظم امام هفتم شیعیان که مزارش در شهر آستانه اشرفیه گیلان قرار دارد در جنگی در حوالی طارم زنجان زخمی شد و راه ماسوله در پیش گرفت و در مکان فعلی ماسوله جان سپرد و به خاک سپرده شد. سپس به تدریج ماسوله ایها در اطراف مزارش خانه ساختند و بدین ترتیب ماسوله فعلی شکل گرفت. روایتی زلزله بزرگ سال ۸۹۰ هجری قمری را علت کوچ ماسوله ایها به مکان فعلی بیان میکند و روایتی دیگر نیز همهگیر شدن بیماری طاعون در سال ۹۴۳ هجری قمری در کشور را دلیل جا به جایی ذکر میکند. ولی نسلهای بعدی، در همین مکان جدید هم ماندگار نشدند و شهری که مرکز داد و ستد و شاهراه ارتباطی بین گیلان و زنجان و آذربایجان بود و بازار، کاروانسراهای و صنایع فلزی و غیر فلزی آن رونق فراوان داشت در ابعاد یک روستا درآمد. زمانی قرار گرفتن ماسوله در نقطه ثقل گیلان، زنجان و آذربایجان اهمیت ویژهای به آن بخشیده بود ولی با با ایجاد راههای اصلی بین گیلان و آذربایجان و گیلان و زنجان از دیگر مسیرها، ماسوله رونق اقتصادی و به دنبال آن، جمعیت خود را از دست داد اشغال کشور در سال ۱۳۲۰ خورشیدی در جریان جنگ جهانی دوم و هرج و مرج ناشی از آن نیز بر مهاجرت اهالی ماسوله تاثیرگذار بود. شهرداری ماسوله در سال ۱۳۱۱ هجری خورشیدی تاسیس شد ولی در سال ۱۳۱۸ تعطیل گردید. و در سال ۱۳۴۱ مجددا شروع به کار کرد. مردم ماسوله نقش والایی در تاریخ جنبش جنگل در برابرتهاجم روسیه و بریتانیا داشته اند. ماسوله ایها به قوای جنگل کمک میکردند و عدهای مانند شهید باباغلامعلی در کنار آنها میجنگیدند.

   

  عوامل مخل تخریب بافت تاریخی ماسوله

   

  1- عوامل طبیعی

   

  * سیل: به دلیل وجود دو رودخانه ماسوله رودخـان و خلیل دشت، ماسوله همواره منطقـه ای سیـل خیز بوده است. متأسفانه در 25 سال اخیر با بی توجهی نسبت به حریم رودخانه و ساخت و ساز در حریم آن، این بناها در معرض خطر سیل قرار گرفته اند،که شدید ترین آنها در سال 1375 رخ داد.

   

  * زلزله: به دلیل وجـود دو گسـل شرقی- غربی در شمال و جنـوب غربی ماسـوله ، این شهر همــواره با زلزله های خفیف و شدید مواجه بوده است. حرکت سنگ های بزرگ از بالای کوه به سمت شهر به دلیل زلزله بسیار عمومیت داشت . به همین سبب هیچ کس حق قطع درختان بالا دست کوه را نداشت.

   

   

  2- عوامل انسانی

  * جنگل ها، مراتع، رودخانه ها و سایر عناصر محیط طبیعی این شهر، طی دهه های اخیر دچار دخل وتصرف های محل تا تخلیه زباله و فاضلاب شهری به رودخانه، جملگی منجر به آسیب های جدی محیط زیست ماسوله شده است.

   

   * هزاران مسافر و بازدید کننده باعث آلوده شدن محیط و مخدوش شدن عناصر طبیعی آن می شوند.

    *راه سازی بدون مطالعه و هماهنگی با شرایط و امکانات طبیعی و ساخت و ساز های دولتی و غیر دولتی،همگی درحال نابود کردن محیط زیست شهر می باشند.

   

   *در ده سال گذشته نزدیک به 250 واحد ساختمانی جدید با مصالح و شیوه های امروزی در داخل بافت و در حاشیه آن احداث شده است.استفاده از مصالح ساختمانی جدید به جای گل،چوب و سنگ و نیاز مردم به امکانات امــروزی و تأثیـر آن در نقـشـه بنـاهـا و خصوصـاً نـوع پنجـره ها و بازشـو ها همگـی باعـث تخـریب و ناهماهنگی در سیمای عمومی شهر گردیده است.

   *مداخلات عمرانی نسنجیده در شهر ماسـوله بارها سبب آسیب رساند جـدی به شهر شـده است .

   

  وجه تسمیه نام ماسوله

  نام ماسوله حداقل از سدهی هشتم و نهم هجری به بعد به همین صورت کنونی خود کاربرد دارد. برخی آنرا برگرفته از نام کوهی در جوار ماسوله به نام «ماهسالار»‌ میدانند به باور ایشان این ناحیه ابتدا «ماسالا»‌ خوانده میشد و بر اثر کثرت استعمال بعدها به «ماسوله»‌ مبدل شد. به روایتی دیگر کلمه «ماسوله»‌ از دو بخش «ماس»‌ و «اوله»‌ تشکیل شده است. بخش نخست در فرهنگهای ایرانی به معنای کوه و مانع و بخش دوم نیز به معنای بلند است که در ترکیب با «های»‌ تصغیر به مفهوم «مانند»‌ آمده است. بنابر این ماسوله را میتوان « کوه بلند »‌ و «کوهمانند »‌ معنا کرد. با تکیه بر زبانهایسانسکریت و فارسیمیانه آنرا «ماه کوچک» یا « سرزمین ماه کوچک» نیز معنا کردهاند. برخی این نام را برگرفته از نام «موصل»‌ شهری در اقلیمکردستان میدانند و معتقدند ماسوله ایهای اولیه کرد بودند و آیین ایزدی(از ادیان باستانی آریایی یا دین ساختگی قرن ششم هجری) داشتند. حال آنکه به یک تفاوت ساده یعنی تفاوت «ص» و «س» توجه نشده است. از این رو این تعبیر سطحی به نظر می رسد این تعبیر باعث داستانسراییهای دیگری نیز نزد افراد مغرض، کم سواد یا بی سواد شده است.(مثل ربط دادن قیام مختار بر علیه خلیفه اموی یزید و اینکه مردم ماسوله از بیم مختار به محل فعلی فرار کردند)بدون توجه به اینکه تمام مردم ماسوله از دیر باز شیعه اند و مراسم ویژه ماه محرم ماسوله جز دیدنیهای این شهر محسوب می شود. تعبیری دیگر ماسوله را کلمهای عربی و واژهای مرکب از «ما»‌، «سو»، «ل»‌ ‌و «ه»‌ و به معنای «جایگاهی که فقر و زشتی در آن راه ندارد»‌ معنا میکند.

  بسیاری از پژوهشگران چنین توجیه و روایاتی را صحیح نمی دانند.آنچه صحیح تر به نظر می رسد این است که: ریشه کلمه ماسوله مانند کلمه ماسال(شهری در نزدیکی ماسوله) فارسی است(به معنی مانند کوه) و هسته اصلی مردم ماسوله مانند مردم ماسال تالشی(تیره آریایی ساکن در البرز غربی که نخستین بار با نام کادوسیان در تاریخ ایران به عنوان سپاهیان هخامنشی شناخته شده اند.) است حتی عده ای معتقدند مردم ماسوله متمولین ماسال هستند که برای که در امان بودن از دزدی و چپاولهای دسته های غارتگر که تا اواخر دوره قاجار نیز بسیار رواج داشت در این ناحیه ساکن شده اند.و معماری ماسوله که متعلق به دوران زند است برای دفاع راحت تر در برابر گروههای چپاولگر مشابه نقاط ديگري در غرب و شمال غربي ايران و خراسان زنجیروار ساخته شده است. و نيز شواهدي چون گويش قديميهاي ماسوله كه حتي به فارسي پيش ورود اعراب بر مي گردد مثلا "هفت"، " هپت" و "اسب"، "اسپ" تلفظ مي شود و به "خانه" ،"ك ء" گفته ميشود همانطور كه در فارسي باستان گفته مي شد و مرد را كدوان و زن را كدبانو مي گفتند و در واقع مي شود گفت ماسوله شهری است با ناگفته ها و ناشناخته های بسیار.  تعداد بازديد : 368
  نظرات()

  بخش نظرات این مطلب

  این نظر توسط صمدی در تاریخ 1392/9/12 و 15:20 دقیقه ارسال شده است

  جالب بود خسته نباشیدشکلکشکلکشکلکشکلک


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  کلیه حقوق مادی و معنوی نزد (( به وبلاگ مقالات جغرافیایی خوش آمدید )) محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری از مطالب پیگرد قانونی دارد.
  خرمشهر کیدز لاولی کیدز پسران شیاطین سیاه