close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
آلودگی هوای ایران ( علی مرادی)
.X.

آلودگی هوای ایران ( علی مرادی)

آلودگی هوای ایران ( علی مرادی)

آلودگی هوای ایران ( علی مرادی)
آلودگی هوای ایران ( علی مرادی)
آموزش و کدنویسی فایل های گرافیک وردپرس گالری عکس قالب سایت
محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
 • شهر همدان ( آقای مرادیان تدین)
 • آلودگی خلیج فارس (آقای امینی)
 • آلودگی آب (امیرحسین حیدری)
 • آلودگی هوای ایران ( علی مرادی)
 • پارک ملی گلستان (آقای گلستانی)
 • اقیانوس هند (آقای هدایتی)
 • ناهمواری ها ( آقای مرادی نژاد)
 • روستاهای استان اصفهان (محسن یحیاییان)
 • اردبیل (آقای ضیا بخش)
 • استان ایلام(آقای یزدان پناه)
 • محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

  آلودگی هوای ایران ( علی مرادی)

  این مطلب رو در دوشنبه 28 بهمن 1392 ساعت: 19:46 در سایت قرار داده است.

  مقدمه:

  هوا يكي از پنج عنصر ضروري (هــــوا، آب، غذا، گرما و نور) براي ادامه حيات انســـان است. هر فرد روزانه نزديك 22000 بار تنفس مي‌كند و تقريباً به 15 كيلوگرم هوا در روز نياز دارد. معمولاً انسان مي‌تواند به مدت 5 هفته بدون غذا و مدت 5 روز بدون آب زنده بماند، اما نمي‌تواند بدون هوا حتي 5 دقيقه زنده بماند.

  آلودگی هوا,کاریکاتور آلودگی هوا,کاریکاتور از آلودگی هوا,کاریکاتور آلودگی هوای تهران,عکس آلودگی هوا,تصویر آلودگی هوا,کاریکاتور آلودگی هوا در ایران

  توسعه صنعتي و پيشرفت تكنولوژي، دستاوردهاي متنوعي را براي زندگي انسان به همراه داشته است اما متأسفانه گاهي در روند پيشرفت و اجراي برنامه‌هاي توسعه صنعتي، پس‌مانده‌هايي به شكل تركيباتي ناخواسته و اغلب زيان‌آور به محيط رها مي‌شوند به گونه‌اي كه اثرات منفي بسياري بر محيط زيست مي‌گذارند. پديده آلودگي هوا نيز يكي از ره‌آوردهاي توسعه صنعتي است كه با افزايش جمعيت، گسترش شهرنشيني و مصرف بيشتر سوخت‌هاي فسيلي، روز به روز بر شدت آن افزوده مي‌شود و با توجه به خطراتي كه اين آلودگي براي سلامت افراد ساكن در مناطق آلوده دارد ، لازم است با آگاهي و شناخت از اين مسئله، در راستاي جلوگيري از توليد و يا كاهش خطرات آن اقدام نمود.

   

  تعریف آلودگی هوا:

   

   

   

   

   

  انجمن های علمی و ارگان های دولتی ناظر بر مسایل آلودگی هوا در جهان، برای آلودگی هوا تعاریف مختلفی ارائه می نمایند.

   


   

  مقررات مبارزه با آلودگی هوای ایالت آریزونای آمریکا [1]، آلودگی هوا را به عنوان حضور یک یا چند و یا مخلوطی از آلوده کننده های مختلف در هوای آزاد به آن انداز ه تداومی که برای انسان مضر بوده و یا موجب زیان رساندن به حیوانات، گیاهان و اموال شود، دانسته است. در این تعریف گرچه جنبه های مهم بسیاری از آلودگی هوا در نظر گرفته شده، لیکن به مسأله ی ایجاد اختلال در زندگی روزمره و همچنین افزایش غیر متعارف بعضی از اجزای طبیعی جو مانند گازکربنیک اشاره نشده است.

   


   

  انجمن مشترک مهندسین آلودگی هوا و کنترل آن، آلودگی هوا را بصورت ذیل تعریف کرده است : آلودگی هوا یعنی وجود یک یا چند آلوده کننده مانند گرد و غبار، فیوم ها، گازها، میست، بو، دود و بخار در هوای آزاد با کمیت ها، ویژگی ها و زمان ماند خاص که برای زندگی انسان، گیاه و حیوانات، خطرناک و برای اموال مضر باشد و یا به طور غیر قابل قبولی مخل استفادهء راحت از زندگی و اموال گردد.

   


   

  این تعریف، بازه ی وسیعی دارد و غالباً مورد مراجعه برای نوشتن قوانین حقوقی قرار گرفته است.

   


   

  در مادهء 1 آیین نامه اجرایی تبصره ء 13 قانون برنامهء اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، آلودگی محیط زیست به طور کلی تحت قالب زیر تعریف شده است :

   


   

  «آلودگی یا آلوده ساختن محیط زیست عبارت است از پخش یا آمیختن مواد خارجی به آب، هوا، خاک یا زمین به میزانی که کیفیت فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیک آنها را به طوری که زیان آور به حال انسان یا سایر موجودات زنده، گیاهان و یا آثار و ابنیه باشد، تغییر دهد.»

   


   

  کاریکاتور آلودگی هوا,آلودگی هوا

   

  در آیین نامه های ملی[2] نیز در خصوص آلودگی هوا چنین آمده است :

   


   

  1)      مواد آلوده کننده هوا که اختصاراً آلوده کننده نامیده می شوند، عبارت است از هر نوع ماده ی گاز، بخار، مایع و جامد یا مجموعه و ترکیبی از آنها که در هوای آزاد پخش و باعث آلودگی هوا شده و یا به آلودگی آن بیفزاید یا تولید بوهای نامطبوع کند، از قبیل: دود، دوده، ذرات معلق، ذرات رسوب کننده، اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای ازت، اکسیدهای کربن، اکسیدکننده ها، هیدروکربورها، اسیدها، مواد رادیواکتیو و آمونیاک.

   


   

  2)      آلودگی هوا عبارت است از وجود یک یا چند آلوده کننده در هوای آزاد به مقدار و مدتی که کیفیت آن را به طوری که مضر به حال انسان و یا سایر موجودات زنده و یا گیاهان و یا آثار و ابنیه باشد، تغییر دهد.

   


   

  تعاریف مربوطه گرچه بسیاری از جنبه های مربوط به آلودگی هوا را در بر می گیرند، اما به دلایلی که ذکر گردید، جامعیت لازم را در این خصوص نداشته و لذا لزوم اصلاحات و تغییراتی در آنها لازم می باشد. به عنوان جمع بندی نهایی تعریف ذیل ارائه می گردد:

   

  آلودگی هوا ورود یک یا چند آلاینده به هوای آزاد یا تغییر در نسبت طبیعی اجزای آن می باشد؛ به طوری که برای انسان یا سایر موجودات زنده زیان آور بوده، به آثار تاریخی و اموال آسیب برساند و یا راحتی و امنیت زندگی انسان ها را تهدید نماید.

   

  1-1- ترکیب جو

   

  جو زمین مخلوطی گازی در اطراف کرهء زمین است که تا ارتفاع هزاران کیلومتر اطراف آن پراکنده شده است. این مخلوط دارای ترکیب نسبتاً پایدار و ثابتی است که در نزدیکی سطح زمین و محل زندگی ما انسان ها، تغییرات اجزای آن در حالت طبیعی بسیار کم و در حد چند هزارم درصد می باشد. تنها استثنای مربوط به این امر، بخار آب است که دامنه تغییرات آن از تقریباً صفر تا چهار درصد حجمی هوا می رسد. جدول (1) ترکیب عناصر اصلی هوای خشک در سطح دریا را نشان می دهد. نیتروژن و اکسیژن به تنهایی بیش از 99% حجم هوا را به خود اختصاص داده اند. گاز بسیار مهم و حیاتی دی اکسید کربن که کاهش یا افزایش آن، حیات در کرهء زمین را تهدید می کند، تنها حدود 03/0% از حجم هوا را تشکیل می دهد. گازهای دیگری نیز به مقدار اندک و متغیری در جو وجود دارند که هیدروکربن های مختلف، ازن، منواکسیدکربن، اکسیدهای نیتروژن، هیدروژن، آمونیاک، پراکسید هیدروژن، هالوژن ها، رادون، دی اکسیدگوگرد، سولفید هیدروژن؛ سولفیدهای آلی و مرکاپتان ها از آن جمله اند. جدول شماره (2) نیز مقایسه ترکیب هوای پاک و آلوده را نشان می دهد.

   

   

   

  جدول(1) : ترکیب طبیعی جو زمین بر فراز اقیانوس و نزدیکی قطب جنوب

   

  نام ترکیب

  درصد حجمی

  غلظت(ppm)[3]

  نیتروژن

  04/78

  780400

  اکسیژن

  946/20

  209460

  آرگون

  934/0

  9340

  دی اکسید کربن

  0321/0

  321

  نئون

  00182/0

  18

  هلیم

  00052/0

  2/5

  متان

  000125/0

  2/1

  کریپتون

  00011/0

  1/1

  منو اکسید ازت

  000025/0

  2/0

  هیدروژن

  00005/0

  5/0

  منواکسید کربن

  00001/0

  1/0

  گزنون

  0000087/0

  08/0

  دی اکسید ازت

  0000001/0

  001/0

  دی اکسید گوگرد

  00000002/0

  0002/0

   

   

   

   

   

  جدول (2) : مقايسه تركيب هواي پاک و آلوده

   


  آلاينده

  هواي پاک (ppm)

  هواي آلوده (ppm)

  دي اکسيد گوگرد

  01/0 – 001/0

  2-2/0

  دي‌اكسيد كربن

  330-310

  700-350

  منواکسيد کربن

  1 >

  200-5

  اکسيدهاي نيتروژن

  01/0 – 001/0

  5/0-01/0

  هیدروکربن ها

  1 >

  20-1

  ذرات معلق (µg/m3[4]

  20-10

  700-70

     [1]- Arizona, USA

  [2]- شورای عالی حفاظت محیط زیست

  [3]- parts per million

   

  تصاویر آلودگی هوای تهران از فراز برج میلاد | www.Alamto.Com

   

   

   

                                                                                                                    : اثرات آلودگی هوا در ایران:                                                    

   

  امروزه آلودگی هوا به معضلی جهانی تبدیل شده که سلامت شهروندان را در سرتاسر جهان به شدت تهدید می کند. افزایش آلودگی هوا با روند صنعتی شدن در غرب شکل گرفت. ورود خودروها به خیابان ها و فعالیت کارخانه های صنعتی و آلاینده های ناشی از آن، نقطه آغازی بود، برای خداحافظی بشر با هوای پاک. رشد صنعت خودرو در غرب که از دهه های ۳۰ و ۴۰ میلادی آغاز شد به سرعت سراسر دنیا را درنوردید. به ویژه در اروپا و آمریکای شمالی با توسعه وسایل نقلیه شخصی این رشد از شتاب بیشتری برخوردار بود. بر اساس شواهد موجود ۸۰ درصد علت آلودگی هوا مربوط به وسایل نقلیه است. در دهه ۵۰ میلادی با تشدید آلودگی هوا در لندن ۲۵۰۰ نفر در فاصله زمانی کمتر از ۳ هفته جان باختند و تنها در مدت چهار ماه، آلودگی شدید، تعداد مرگ و میر را به ۱۲ هزار نفر رساند. این اتفاق سبب پی بردن محققان به رابطه آلودگی هوا و مرگ و میر انسان ها شد. یافته های پژوهشی طی سال های اخیر رابطه آلودگی هوا با مرگ و میر را بارها و بارها به اثبات رسانده اند. ارتباط بین آلودگی هوا و ابتلا به انواع سرطان ها به ویژه سرطان ریه موضوع این گفت وگو با دکتر مجید مختاری، متخصص داخلی و فوق تخصص ریه و مراقبت های ویژه از دانشگاه های نیویورک، کورنل و کلمبیاست. وی که از سال ۸۴ خورشیدی به ایران آمده و هم اینک عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی است، اعتقاد دارد، باید برای کاهش آلودگی هوا چاره ای اندیشید در غیر این صورت و با ادامه روند فعلی آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور، ایران در زمینه داروهای سرطانی برای کشورهای دیگر به بازاری سرشار از سودهای گزاف تبدیل خواهد شد.

  کاریکاتور آلودگی هوا

  به نظر او به کارگیری تجربه موفق لندن، سئول و بسیاری از کلانشهرها که روزگاری مانند تهران و دیگر شهرهای آلوده ایران دست به گریبان آلودگی هوا بودند اما امروز شهروندانشان هوای پاک را استنشاق می کنند، می تواند، برای ما در شرایط کنونی اقدامی راهگشا باشد.

   

  در ابتدا بفرمایید، آلودگی هوا چه آثار کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدتی می تواند بر سلامت بشر داشته باشد؟

  عوارض کوتاه مدت آلودگی هوا به صورت سوزش چشم و گلو، تنگی نفس، بی حالی، بی حوصلگی و سردرد خودش را نشان می دهد، اما برای عوارض میان مدت آلودگی هوا در قالب سکته های قلبی و مغزی، بروز لخته های خونی، تشدید آسم و نارسایی های تنفسی، کاهش وزن نوزادان به هنگام تولد و حتی کاهش در کیفیت و تعداد اسپرم ها گزارش شده است. مراجعه به بخش اورژانس به علل متفاوت از جمله آپاندیس حاد در محیط هایی که در آنها به لحاظ زیست محیطی آلودگی شدید وجود دارد، بیشتر است. عوارض بلندمدت آلودگی هوا به صورت سرطان های متفاوت و تغییرات ژنتیکی در نسل های آینده بروز می یابد. به عبارتی آلاینده های زیست محیطی به صورت عامل تخریب کننده ژن ها ظهور می کند.

  به سرطان ها اشاره کردید، آلودگی هوا بیشتر منجر به بروز کدام نوع از سرطان ها می شود و چگونه؟

  شایع ترین سرطان مرتبط با آلودگی هوا، سرطان ریه است. آلودگی هوا علاوه بر آنکه منجر به بروز سرطان می شود، آرام آرام نیز سبب تغییرات ساختاری و ژنتیکی در بافت های بدن و تبدیل به عامل سرطانزایی در بافت های دیگر نیز می شود.

  کدام یک از آلاینده های محیطی بیشترین اثر را در ایجاد سرطان ها دارند؟

  ذرات ریز معلق در هوا با اندازه های ۵/۲ تا ۱۰ میکرون و ترکیبات ارگانیک فرار (VOC) که از ترکیب های متفاوتی تشکیل شده اند، حلقه بنزن که در سوخت وجود دارد، حلقه های خاصی که در سوخت دیزل (گازوییل) دیده می شود و نیز تشعشعات زیرزمینی متسع شده از اورانیوم (رادون) همگی جزو آلاینده هایی هستند که نقش آنان در سرطان زایی به اثبات رسیده است.

  کاریکاتور آلودگی هوا,آلودگی هوا

  نقش آلاینده های محیطی در شکل گیری سلول های سرطانی در بدن چگونه است؟

  در بدن همه ما سلول های سرطانی وجود دارد. سیستم دفاعی بدن انسان به طور ساختاری به گونه ای طراحی شده که سلول های سرطانی را از غیرسرطانی تشخیص داده و آنها را از بین می برد. آلاینده های محیطی از یک سو سبب تضعیف سلول های کشنده سرطانی و از سوی دیگر باعث به تاخیر انداختن مرگ منظم سلولی می شود. به عبارتی آلاینده های محیطی پروسه آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده سلولی) را کند می کند. به دو عامل فوق تاثیر مستقیم ژنتیکی سرطانزایی را اگر اضافه کنیم، می توانیم ببینیم که آلودگی هوا از طرق متفاوت باعث بروز سرطان می شود.

  آیا آثار آلاینده ها در سرطانزایی و ایجاد بیماری های بدخیم به اثبات رسیده است؟

  بله از سال ۱۹۸۰ تا به حال، ارتباط مستقیم آلودگی هوا با بروز مرگ ومیر ناشی از ابتلا به سرطان ریه در مطالعات بسیاری به اثبات رسیده است. این مطالعات درازمدت در آمریکای شمالی و جنوبی به ویژه مکزیک، برزیل و اکثر کشورهای اروپایی (انگلستان، اسپانیا و دانمارک) و به طور کلی ترکیبی از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه، همگی ارتباط مستقیم آلودگی هوا و سرطان ریه را به اثبات رسانده اند. همچنین یافته های مطالعه عظیمی که طی ۵۴ سال در شهر گوانگجوی چین انجام شده هم نشان داد، رسوب آلاینده ها علاوه بر قرار گرفتن روی اجسام در سطح شهر در داخل بدن شهروندان نیز نفوذ می کند و سبب ایجاد سرطان ریه می شود. این مطالعات در زمانی انجام شد که تعداد افراد سیگاری رو به کاهش بود. نتایج این مطالعه بر این باور صحه گذاشت که حتی با افزایش آمار افرادی که سیگار را ترک کرده اند، افزایش آلودگی هوا باعث ازدیاد بروز مرگ و میر بر اثر سرطان ریه شده است. مطالعه جالب دیگری که در سال ۱۹۹۰ و در لهستان انجام شد نیز رابطه آثار تشدید کننده آلاینده های هوا و سیگار را نشان می داد. بنابر این پژوهش، افرادی که در معرض آلودگی هوا قرار داشتند و سیگار نیز مصرف می کردند تا ۵/۱ برابر ساکنان شهرستان های کوچک، بیشتر به سرطان ریه مبتلا می شدند. مطالعات جامع دیگری نیز نشان می داد که در زمانی که غلظت آلاینده ها در هوا بیشتر می شود به همان اندازه بروز سرطان ریه نیز افزایش می یابد. در مطالعات طولانی مدت انجام شده از سوی انجمن سرطان آمریکا، یافته ها به وضوح نشان داده است که نه تنها مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در فضاهایی که آلودگی هوا کمتر باشد، کاهش می یابد که با کاهش آلاینده های هوا از شیوع سرطان ریه نیز کاسته می شود. این امر بیانگر این واقعیت است که وقتی بتوانیم، آلودگی هوا را کم کنیم به وضوح در افزایش طول عمر بیماران نقش موثری ایفا کرده و شیوع سرطان ریه را کاهش داده ایم. همچنین مطالعات جدید به ویژه یک مطالعه انجام شده در ژاپن که یافته های آن طی یک ماه اخیر منتشر شده، رابطه سرطان ریه را با افزایش آلودگی هوا به اثبات رسانده است. از طرف دیگر بر اساس همین پژوهش، نه تنها شیوع مرگ و میر بر اثر سرطان ریه بلکه خونریزی مغزی نیز با افزایش آلاینده های هوا افزایش می یابد.

  تصاویر آلودگی هوای تهران از فراز برج میلاد | www.Alamto.Com

  به غیر از سرطان ریه، آلاینده های محیطی به ویژه آلاینده های هوا منجر به بروز کدام دسته از سرطان های دیگر می شود؟

  به دلیل آنکه این آلاینده ها در سراسر بدن در حرکت هستند، موجب تغییرات ژنتیکی سرطانزایی می شوند. بر اساس نتایج یافته های پژوهش های جامع و طولانی مدت در اروپا، آمریکا و کانادا، آلودگی هوا سبب ازدیاد سرطان پستان (در مقطع سنی قبل و بعد از یائسگی) و سرطان مثانه می شود. نتایج مطالعه ای از تایوان نیز اخیرا ارتباط مستقیم آلودگی هوا را با سرطان مغز نشان داده است.

  با توجه به تشدید آلودگی هوا طی چند سال اخیر در کلانشهرهای ایران چه چشم اندازی را برای ابتلا به سرطان پیش روی شهروندان می بینید؟

  هم اینک آمار گروهی از سرطان های متفاوت به ویژه درزمینه دستگاه گوارش در ایران در حال رشد هستند اما با توجه به زمان بر بودن فرآیند ابتلا به سرطان ریه به جرات باید گفت که در ۲۰ تا ۲۵ سال آینده، شاهد بروز موج گسترده ای از سرطان ریه در کشور خواهیم بود که متاسفانه در اکثر موارد در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند که همین امر بر آمار مرگ و میر سرطان ریه خواهد افزود.

  چه راهکاری را برای جلوگیری از این پدیده پیشنهاد می کنید؟

  خوشبختانه ما تجربه های موفق بسیاری از کشورها را پیش رو داریم که طی سال های اخیر موفق شده اند، آلودگی هوا را در کلانشهرها مهار کنند. تجربه شهرهایی مثل لندن، فیلادلفیا، مکزیکوسیتی و... که با درایت مسوولان و عزم ملی قادر به پاکسازی هوا و محیط زیست خود شدند. توجه بیشتر به گسترش وسایل حمل و نقل عمومی و گازسوز و برق سوز کردن این وسایل، مجهز کردن وسایل نقلیه عمومی به امکانات رفاهی بیشتر، کاهش حداکثری تردد وسایل نقلیه شخصی با توسعه دولت الکترونیک، تبلیغ وسیع با هدف آموزش به سیاست گذاران و مردم به منظور استفاده از وسایل نقلیه عمومی، کوچک سازی کلانشهرها با ساختن شهرک های اقماری به همراه ایجاد فضای سبز بیشتر، جذاب کردن این شهرک ها با ایجاد وسایل مدرن تفریحی، آموزشی و درمانی، بهبود کیفیت سوخت سیستم های حمل و نقل و خودروسازی با هدف پایین آوردن مصرف سوخت در خودروها، استفاده از گاز مایع و برق در صنایع خودروسازی، ساماندهی وضعیت ترافیک و آموزش فرهنگ رانندگی صحیح به شهروندان و بهبود وضعیت خیابان های شهری به منظور کاهش قفل های ترافیکی از عمده اقدام های موثر و مفیدی است که در بسیاری از کلانشهرهای جهان باعث کاهش آلودگی هوا شده است.

  کاریکاتور آلودگی هوا

  آیا با پیروی از رژیم غذایی خاص می توان از آثار مخرب آلاینده های محیطی کاست؟

  خیر. هیچ پژوهشی نقش تغذیه را در پایین آوردن صدمات آلودگی هوا به اثبات نرسانده است. تنها مطالعه ای از دانشگاه آکسفورد به تازگی اثر ویتامین «C» در بیماران انسدادی ریوی را بررسی کرده و کاهش مرگ و میر گروه کوچک مطالعاتی را در محیط های با آلودگی هوا نشان داده است.

  آیا گرد و غبارهای محیطی مانند ذرات معلق ناشی از ساخت و ساز در شهرها می توانند، باعث بروز سرطان شوند؟

  ذراتی که از نظر میکرونی بزرگ هستند، خیر اما در صورتی که مربوط به گروه های شیمیایی مثل ذرات معلق، VOC، بنزن، رادون و... باشند، می توانند منجر به بروز سرطان شوند.

  آیا وجود دستگاه های تصفیه هوای خانگی و ماسک های دهانی در حفظ سلامت افراد و جلوگیری از ابتلای آنان به سرطان موثر است؟

  هنوز مطالعه ای در زمینه نقش دستگاه های تصفیه هوا در کاهش ابتلا به سرطان انجام نشده است. حتی مطالعه علمی قابل استنادی در ارتباط با استفاده از دستگاه های تصفیه هوا با کاهش آمار مبتلایان به آسم، تحریکات مجاری تنفسی، سوزش چشم و... نیز انجام نشده است. ماسک های تنفسی نیز از همین قاعده تبعیت می کنند. یعنی مطالعه علمی در مورد رابطه استفاده از آنها و کاهش ابتلا به سرطان انجام نشده است. ماسک هایی که قدرت جلوگیری از ورود ذرات معلق زیر ۵/۲ میکرون را به داخل مجرای تنفسی داشته باشند، تنفس را بسیار مشکل می کند. البته ماسک های پیشرفته می توانند، عوامل تحریکی مجاری بالای تنفسی را تقلیل دهند اما آثار آنان در کاهش ابتلا به سرطان نیاز به تحقیقات علمی گسترده دارد.

  کاریکاتور آلودگی هوا

  و سخن آخر؟

  کاهش آلودگی هوا و بهبود وضعیت فعلی، تنها راه معقول جلوگیری از فاجعه لجام گسیخته سرطان در آینده است. عادت نکردن به آلودگی هوا گام اول برای شروع حرکت مبارزه با آلودگی هواست. آلودگی هوا را به دلیل زیان های جبران ناپذیر آن نباید پذیرفت. ما باید؛ برای مقابله با بحران آلودگی هوا نگرش دایمی داشته باشیم. نگرشی که مقطعی نبوده و تنها مختص به فصل های آلوده سال نباشد. همچنین باید با تیزهوشی، نظم و اراده ملی و به کارگیری تجربیات موفق دیگر کشورها از تبدیل شدن ایران به بازار پرسود داروهای سرطانی برای کشورهای دیگر جلوگیری کنیم.

   

  منابع آلودگی هوای ایران:

  براي سهولت مطالعه، منابع مختلف آلودگي هوا را بصورت ذيل دسته‌بندي مي نمايند:

  1-1-1- منابع طبيعي

  منابع طبيعي شامل آلودگي هايي است که انسان در آن دخالت ندارد و در اثر فعاليت هاي مختلف در طبيعت بوجود مي آيد. مانند گازهاي آتشفشاني و يا گازهاي گوگردي و کلر، متان، منواکسيد کربن و دي اکسيدکربن که در اثر تخمير مواد در طبيعت توليد مي شوند، همچنين گرده گياهان که آلرژي زا هستند. از آنجاکه پراکنش اين آلاينده ها در طبيعت دوره کوتاهي دارد و جزئي از چرخه طبيعت هستند در طبيعت چندين مكانيسم خودپالايي وجود دارد كه سطح زمين را براي حيات موجودات مناسب و قابل تحمل مي‌سازد. نقش انسان در كنترل آلودگي ناشي از منابع طبيعي بسيار اندک است اما انسان با بر هم زدن تعادل اكولوژيكي و طبيعي ناشي از آلودگي مصنوعي مي‌تواند وضع را بدتر نموده و بر ميزان آلودگي طبيعي بيافزايد.


  1-1-2- منابع مصنوعي

  منابع مصنوعي به منابعي گويند که انسان مستقيماً در آنها دخالت دارد و به صورت مستقيم يا غير مستقيم آنها را توليد و وارد طبيعت مي نمايد. منابع مصنوعي خود به دو زير مجموعه منابع ساکن و متحرک تقسيم بندي مي شود:


   

                       -   بخش خانگي/تجاري

  آلاينده هاي ناشي از اين منبع در اثر فعاليت هاي خانگي و تجاري شامل احتراق سوخت جهت گرمايش و پخت و پز، نظافت يا استفاده از حشره کش ها ايجاد مي شود. اگر چه مقدار اين آلودگي در مقايسه با منابع ديگر زياد نيست، اما همين مقدار باعث افزايش آلودگي هواي محيط شهري مي گردد.   

           -   بخش صنعتي

  آلودگي ناشي از صنايع در اثر فعاليت‎هاي مصنوعي ايجاد مي‌شود. در ميان صنايع نيروگاه‎هاي حرارتي، كارخانه‌هاي توليد مواد شيميايي، سيمان‎سازي، كاغذسازي، نساجي، دباغي و غيره منابع اصلي آلودگي هوا هستند. بكارگيري روش هاي مناسب كنترل آلودگي در كاهش آلودگي اين منابع موثر خواهد بود.   

                       -   بخش حمل و نقل

  آلودگي ناشي از بخش حمل و نقل بعلت شهرسازي بي‌رويه و سريع به اندازه آلودگي صنعتي مهم و از اهميت برخوردار مي‌باشد. آلودگي ناشي از حمل و نقل و وسايل نقليه به شكل گازهاي خروجي از اگزوز، ذرات معلق، صدا و غيره مي‌باشد. اين آلودگي با اتخاذ روش‎هاي برنامه‌ريزي كشوري، منطقه‌اي و شهري و استفاده از اتومبيل‎ها و سوخت‌هاي مناسب همراه با اعمال تكنولوژي كنترل آلودگي به حداقل مي‌رسد.

  آژانس حفاظت محيط زيست امريکا (USEPA) منابع عمده آلودگي هوا را به صورت زير طبقه‌بندي كرده است.

  1- حمل و نقل مانند: كشتي‌، هواپيما، قطار، اتومبيل و...

  2- احتراق سوخت از منابع ساکن مانند: نيروگاههاي برق و...

  3- فرآيندهاي صنعتي مانند: كارخانه‌هاي فولادسازي، نساجي، كاغذسازي و ...

  4- دفع مواد زائد جامد مانند: سوزاندن زباله در فضاي باز، دفن بهداشتي زباله و سوزاندن زباله با دستگاه هاي زباله‌سوز و...

  5- فرآيندهاي متفرقه نظير فعاليت هاي خانگي مانند: كاربرد حشره‌كش ها و تميز كردن حشره‎كش ها و...

   

  کاریکاتور آلودگی هوا


   

  1-2- سهم منابع مختلف در انتشار آلاینده های هوا

  امروزه آلودگي هوا يکي از مهمترين و اساسي ترين معضلات زيست محيطي کلان شهرهاي دنيا بوده که از فعاليتها و پيشرفت هاي بشر بوجود آمده است. در ايران هشت کلان شهر به عنوان شهرهاي آلوده معرفي شده اند که اولين و مهم ترين آنها شهر تهران مي باشد. طي سالهاي اخير مطالعات زيادي بر روي منابع آلاينده، درصد توليد انواع آلاينده ها، روش هاي کنترل آلودگي هوا و شيوه هاي مديريتي زيست محيطي و غيره انجام شده است که اين تحقيقات توسط سازمان ها و ارگان هاي خارجي و يا داخلي به انجام رسيده است.   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  شکل(7): سهم هر یک از آلاینده ها در منابع ثابت و متحرک [Jica & Aqcc,2004]


   

   

   

   

   

   

   

   شکل (7) سهم کل آلاینده ها از منابع ثابت و متحرک و همچنین سهم آلاینده های ,CO, PM10, HC   NOX و  SO2را به طور جداگانه نمایش می دهد. همانطور که مشاهده می شود بجز آلاینده دی اکسید گوگرد بخش عمده ای از آلاینده های هوای شهر تهران از منابع متحرک انتشار می یابد.

   

   

   

  از آنجا که نمودارهای بالا مربوط به تحقیقات انجام شده شرکت کنترل کیفیت هوا با همکاری JICA[1] می باشد سهم تمامی آلاینده ها در آن دیده نمی شود.

  1-3- آلودگي هواي تهران ناشي از سيستم حمل و نقل (منابع متحرك)

   

  مطالعات انجام شده نشان مي دهد بيش از 80 درصد آلودگي هواي تهران ناشي از منابع متحرك يا وسايل نقليه است. در بررسي انجام شده جهت دستيابي به تحليلهاي آماري، وسايل نقليه در گروه بنديهاي مشخصي تقسيم‌بندي شده‌اند. اين گروه بندي ها شامل موارد ذيل مي باشند :

  -        خودروي سواري

  -        وانت بار سبك (LDT)

  -        تاكسي

  -        ميني‌بوس

  -        اتوبوس (غير شركت واحد)

  -        اتوبوس شركت واحد

  -        موتور سيكلت

  -        كاميون

  در ادامه سهم آلودگي ناشي از هر گروه خودرو در شهر تهران در نمودارهاي (2) الي (5) نمايش داده مي شود. همان طور که قبلا نيز اشاره گرديد جهت نمايش ميزان آلودگي هوا ناشي از سيستم حمل و نقل در هواي تهران پنج آلاينده به طور شاخص اندازه گيري مي شوند اين آلاينده ها شامل: منواكسيدكربن، ذرات معلق، اكسيدهاي ازت، دي اكسيد گوگرد و هيدروكربن هاي نسوخته مي باشند.

  بر همين اساس ميزان کل آلودگي هواي ناشي از منابع متحرک برابر 504,719,1 تن در سال مي‌باشد. درصورتيکه سيستم حمل و نقل به زير گروههاي خودروهاي سبك، موتورسيكلتها، اتوبوسهاي شركت واحد و ساير خودروهاي ديزلي (شامل اتوبوسها، ميني‌بوسها و كاميونها و كاميونهاي سبك) تقسيم‌بندي شود، سهم هر گروه در كل انتشار آلودگي ناشي از سيستم حمل و نقل در هواي شهر تهران به صورت شکل (8) خواهد بود:

   

  شکل (8): سهم گروههاي مختلف سيستم حمل و نقل در آلودگي منتشره از منابع متحرك در هواي تهران

   در سال 1383 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  همانطور كه در شکل (8) نشان داده شده است، خودروهاي سواري عمده‌ترين سهم يعني بيش از 77 درصد از كل انتشار آلودگي ناشي از منابع متحرك را دارا هستند، كه يكي از عمده‌ترين دلايل آن‌را مي‌توان به وجود تعداد قابل توجه اين بخش از سيستم حمل و نقل نسبت به 

  ساير گروه هاي ديگر دانست.

   

   

   

   تصاویر آلودگی هوای تهران از فراز برج میلاد | www.Alamto.Com

  در ادامه سهم هر نوع از وسايل نقليه در آلودگي هواي تهران ناشي از منابع متحرك بررسي خواهد شد درحاليکه منواكسيدكربن (CO) و ذرات معلق (10PM) به عنوان دو آلاينده اصلي شهر تهران شناخته شده اند.

  كل ميزان منواكسيدكربن منتشره از منابع متحرك (سيستم حمل و نقل) برابر 634/425/1 تن در سال مي‌باشد. از اين مقدار 385/101/1 تن توسط خودروهاي سبك، 954/303 تن توسط موتور سيكلتها، 8616 تن توسط اتوبوسهاي شركت واحد و 11679 تن توسط ساير خودروهاي ديزلي توليد مي‌شود. سهم هر بخش از منابع متحرك در انتشار CO در هواي تهران در نمودار شکل (9) بيان مي‌كند كه بيشترين ميزان آلايندة منواكسيدكربن توسط خودروهاي سواري توليد مي‌شود كه اين امر را مي توان به دليل تعداد بالاي اين نوع وسايل نقليه نسبت به ساير وسايل، نوع تكنولوژي موتور اين نوع خودروها و سوخت مورد استفاده در آنها دانست.

  شکل (9): سهم گروههاي مختلف سيستم حمل و نقل در انتشار CO در هواي تهران در سال 1383[Jica& Aqcc,2004] 

   

   

   

     كل ميزان ذرات معلق منتشره از سيستم حمل و نقل معادل 19397 تن در سال بوده است كه از اين ميزان 11764 تن در سال توسط خودروهاي سواري، 1763 تن در سال توسط موتورسيكلتها، 2134 تن در سال توسط اتوبوسهاي شركت واحد و 3736 تن در سال توسط ساير خودروهاي ديزلي توليد مي‌شود. در شکل (10) سهم هر بخش از منابع متحرك در ذرات معلق منتشره از منابع متحرك نشان داده شده است .

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  شکل (10): سهم گروههاي مختلف سيستم حمل و نقل در انتشار PM10 در هواي تهران در سال 1383 [Jica& Aqcc,2004] 
  جهت مقايسه تأثير نوع سوخت مصرفي و كيفيت آن، نمودار انتشار دي‌اكسيد گوگرد (SO2) توسط سيستم حمل و نقل نيز در شكل (11) نشان داده شده است.

   

  شکل (11): سهم گروههاي مختلف سيستم حمل و نقل در انتشار SO2 در هواي تهران در سال 1383[Jica &Aqcc,2004]
  با توجه به نمودار ارائه شده مشاهده مي‌شود كه خودروهاي ديزلي علي‌رغم تعداد كمترشان نسبت به ساير گروهها، عمده‌ترين سهم انتشار دي اكسيد گوگرد را دارا هستند كه اين امر به دليل نوع سيستم سوخت‌رساني و كيفيت پايين گازوئيل توزيع شده مي‌باشد. بطوريكه بنابر آمار منتشره سوخت توزيعي در سطح كشور جهت استفاده در خودروهاي ديزلي حاوي ppm 7700 گوگرد است. (گوگرد گازوئيل تحويلي به شركت واحد ppm 500 مي‌باشد) در حاليكه حد استاندارد براي اين سوخت در سطح جهان به لحاظ غلظت گوگرد ppm 50 بوده و تلاشهاي جهاني براي كاهش اين ميزان به ppm 5 متمركز است.

   

   

   

   

   

     تعداد بازديد : 1440
  نظرات()

  بخش نظرات این مطلب

  این نظر توسط علی جمشیدی در تاریخ 1392/12/11 و 9:46 دقیقه ارسال شده است

  باسلام خدمت دوست خوبم حسین آقای جوادی
  وسلامی گرم خدمت دیگر کاربران و نویسندگان وبلاگ جغرافی
  شنبه آمدم مدرسه تان نبودید...
  کتاب تان را هم آورده بودم!
  وبلاگ تان نسبت به قبلی خیلی زیباتر شده.
  پیشنهاد:درصورت امکان و دسترسی،اگر یک لینک(پیوند) از این وبلاگ را در وبلاگ قبلی بگذارید احتمالا بازدید کنندگان وبلاگ جدیدتان بیشتر شود.یاعلی
  پاسخ : سلام و با تشکر فراوان از بازدید شما حاج آقا جمشیدی از وبلاگ مقالات جغرافیایی و با تشکر از پیشنهاد شما. حتما یک لینک پیوند به زودی در وبلاگ قبلی قرار خواهد گرفت. (و من الله توفیق)

  این نظر توسط حسین جوادی در تاریخ 1392/11/28 و 19:52 دقیقه ارسال شده است

  تحقیق خوبی بود موفق باشی.شکلکشکلک


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  کلیه حقوق مادی و معنوی نزد (( به وبلاگ مقالات جغرافیایی خوش آمدید )) محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری از مطالب پیگرد قانونی دارد.
  خرمشهر کیدز لاولی کیدز پسران شیاطین سیاه