close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
پارک ملی گلستان (آقای گلستانی)
.X.

پارک ملی گلستان (آقای گلستانی)

پارک ملی گلستان (آقای گلستانی)

پارک ملی گلستان (آقای گلستانی)
پارک ملی گلستان (آقای گلستانی)
آموزش و کدنویسی فایل های گرافیک وردپرس گالری عکس قالب سایت
محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
 • شهر همدان ( آقای مرادیان تدین)
 • آلودگی خلیج فارس (آقای امینی)
 • آلودگی آب (امیرحسین حیدری)
 • آلودگی هوای ایران ( علی مرادی)
 • پارک ملی گلستان (آقای گلستانی)
 • اقیانوس هند (آقای هدایتی)
 • ناهمواری ها ( آقای مرادی نژاد)
 • روستاهای استان اصفهان (محسن یحیاییان)
 • اردبیل (آقای ضیا بخش)
 • استان ایلام(آقای یزدان پناه)
 • محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

  پارک ملی گلستان (آقای گلستانی)

  این مطلب رو در دوشنبه 28 بهمن 1392 ساعت: 19:9 در سایت قرار داده است.

  پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان منطقهٔ حفاظت شده‌ای در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است. پارک گلستان، قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که ۱۳۵۰ گونهٔ گیاهی و ۳۰۲ گونهٔ جانوری، از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت خود جای داده‌است.

   


   

  تاریخچه

  این جنگل در ۱۹ مرداد ۱۳۳۶ به نام «منطقه حفاظت شده آلمه وایشکی» تحت حفاظت کانون شکار قرار گرفت، در شهریور ۱۳۴۲ به «پارک محمدرضا شاه» تغییر نام داد، در ۲۲ فروردین ۱۳۴۳ «پارک وحش» نامیده شد. در شهریور ۱۳۵۰ محدوده‌ای در شرق پارک به نام «قرخود» با وسعت ۳۴ هزار هکتار به آن الحاق شد و در ۱۳۵۳ عنوان پارک وحش به «پارک ملی» تغییر داده شد. در سال ۱۳۵۴ اولین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست‌محیطی کره زمین به ثبت رسیده‌است.[۱] بعد از پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ دو منطقه قرخود و آلمه مجدداً از یکدیگر جدا شدند و پارک فعلی به «پارک ملی گلستان» تغییر نام داد.

  جاده گلستان

  جغرافیا

  گلستان، بزرگترین پارک طبیعی ایران است. مساحت آن در برخی منابع بیش از ۹۱ هزار هکتار[۲] و در برخی منابع ۸۷۴۰۲ هکتار ذکر شده‌است. محیط پارک حدود ۱۹۸ کیلومتر است. حد غربی پارک ملی گلستان از روستای تنگراه در استان گلستان شروع می‌شود و حد شرقی آن در روستای رباط قره‌بیل واقع در استان خراسان شمالی پایان می‌یابد. بیشتر پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

  اختلاف ارتفاع در پارک حدود ۲۰۰۰ متر است (از ۲۴۱۱ متر تا ۴۰۰ متر از سطح دریا) که همین طیف ارتفاعی تنوع زیستگاه‌ها و ریزبوم‌های متعددی را ایجاد کرده‌است. میانگین بارندگی در مناطق مختلف این جنگل هم از حدود ۷۰۰ میلیمتر تا ۱۵۰ میلیمتر در سال متغیر است.


  آبشار آق سو و آبشار جنگل گلستان با ارتفاع ۷۰ متر و آب‌دهی ۳۰ لیتر بر ثانیه از آبشارهای معروف این پارک‌اند.


  همچنین در این پارک رودخانه‌های متعددی جریان دارد و بیش از ۲۱ دهنه چشمه در آن شناسایی شده‌است که مهمترین آنان را می‌توان رودخانه مادرسو، زاو، قرتو، چشمه‌های گلشن، گلستان، جانو، سردارخانه، دوشان، آق سو، کرکولی نام برد.


  از مهمترین کوه‌ها و دره‌های این بوستان می‌توان به ارتفاعات قره قون، تنگه گل، شاخا، یکه قدم، المه، قره قاشلی، قوفی قورچی و دره‌های آلمه، آنسر، قرغون، آق سو، آلی دالی، آدنس، جمشیدآباد، قزقلعه، آلوباغ و خشک اشاره کرد.

  حیات وحش

  یک‌هشتم گونه‌های گیاهی، یک‌سوم گونه‌های پرندگان و بیش از ۵۰ درصد از گونه‌های پستانداران کشور در این پارک زندگی می‌کنند.


  ۶۹ گونه پستاندار وابسته به ۶ راسته، ۲۱ خانواده و ۵۰ سرده در پارک ملی گلستان شناسایی شده‌است. پلنگ و خرس قهوه‌ای از گوشت‌خواران بزرگ پارک ملی هستند. سمور جنگلی از گوشتخوارانی است که احتمالاً فقط در پارک ملی گلستان زندگی می‌کند و بر ارزش ژنتیکی پارک افزوده‌است. دیگر پستانداران مهم ساکن این جنگل شامل مرال، شوکا، گراز، گربه جنگلی، تشی،آهوی ایرانی، گوسفند وحشی (قوچ و میش)، گرگ، روباه، روباه ترکمنی و بز کوهی (کل و بز) می‌شود. از راسته خفاش‌ها تاکنون ۱۸ گونه در این پارک شناسایی شده‌است.


  این منطقه از بهترین زیست‌گاه‌های گوسفند وحشی اوریال بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین زیرگونهٔ گوسفند وحشی ایران است و یکی از خالص‌ترین جمعیت‌های قوچ و میش اوریال را در خود جای داده‌است. جمعیت این حیوان در جنگل گلستان در دهه ۱۳۵۰ حدود ۱۵۰ هزار رأس برآورد شده‌بود که معادل نزدیک به سه‌چهارم کل جمعیت گوسفندان وحشی اوریال دنیا می‌شد.[۳]

   

  ۱۴۹ گونه پرنده متعلق به ۱۵ راسته، ۴۲ تیره و ۸۹ سرده در پارک ملی گلستان شناسایی شده‌است که از این تعداد پرنده ۴۸ نوع در فصل بهار و تابستان در منطقه مشاهده می‌شود و ۶۲ گونه بومی پارک ملی هستند. مهمترین این پرندگان شامل قرقاول، کبک، تیهو، جغد خال‌دار، زنگوله‌بال، کوکر سینه سیاه، ابیا، بلدرچین، قرقی، دلیجه، سارگپه پابلند، سارگپه، عقاب دوبرار، دال سیاه، دال، عقاب دریایی دم‌سفید، بالابان، هما، دارکوب سیاه، بلبل، توکای باغی، سهره‌ها، زردپره‌ها، مگس‌گیرها، زنبورک‌ها و دم‌سرخ‌ها می‌شوند.


  گیاهان اصلی پارک بدلیل وجود اقلیم‌های مختلف متنوع است. مهمترین گونه‌های گیاهی شامل بلوط، بلند مازو، ممرز، انجیلی، افرا، نمدار، خرمندی (از خانوادهٔ آبنوس)، زبان گنجشک، پلت، شیردار، کرکو، آزاد، اوری، توسکا، شیردار، بارانک، انجیر، توت، ملچ، داغداغان، ازگیل، ولیک، زالزالک، سیاه تلو، گوجه وحشی، شیر خشت، گردو، تمشک، انار وحشی، گلابی وحشی، زرشک، تاغ، گز، پرند، کاروان‌کش، کلاه میرحسن، گون، چوبک، درمنه، خار شتر و ارس می‌شود.


  از مجموع جانوران موجود در این جنگل ۱۹ گونه در خطر انقراض است که هما، بالابان، گیلان‌شاه خال‌دار و روباه ترکمنی از جمله آن‌هاست. مرال، شوکا، کل و بز، و قوچ و میش هم از جمله گونه‌هایی اند که بیشتر مورد شکار غیرمجاز قرار می‌گیرند.

   پارک ملی گلستان قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری، از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت خود جای داده‌است.

   

   

  جنگل و آبشار کبودوال در چند کیلومتری شهر علی آباد کتول در کنار کوه های پوشیده از درختان سر به فلک کشیده و و آسمان خراش های طبیعی قرار گرفته . در بدو ورود به محوطه ی ابشار چنان مجذوب این طبیعت دل انگیز میشوید که هر چه نگرانی دارید از یاد می برید !
  خود ابشار حدودا یک کیلومتری از ورودی فاصله دارد . فضای زیبای طبیعی اطراف ابشار و رسیدگی خوبی که به این جاذبه طبیعی شده کبودوال را به یکی از زیبا ترین منطقه های شمال کشور تبدیل نموده تا انجا که در پایین ابشار این تابلو به چشم میخورد

  پارك ملي " گلستان " بهشت گمشده ايران زمين در شرقي‌ترين نقطه استان گلستان با جاذبه‌هاي منحصر به فرد خود در آغازين فصل بهار سال  ۸۶ پذيراي زائران حرم امام هشتم و مسافران نوروزي است. 

  اين پارك با وسعت  ۹۱ هزار و  ۸۹۵ هكتار در بين جاذبه‌هاي طبيعي و توريستي استان گلستان منحصر به فرد است و زائران حرم امام رضا (ع) و مسافران نوروزي پس از عبور از منطقه كويري استان خراسان شمالي با حضور در اين طبيعت زيبا به آرامش مي‌رسند.   وجود مناطق جنگلي و استپي ، پارك‌هاي ملي و طبيعي، آبشارهاي زيبا و منحصر بفرد طبيعي در اين منطقه، خلقت بي‌نظير و بي‌بديل آفريدگار توانا را به رخ هر بيننده‌اي مي‌كشاند. 

  عبور جاده بين‌المللي تهران - مشهد از ميان اين پارك سبب شده تا زائران امام هشتم و مسافران نوروزي ساعاتي هر چند كوتاه از استراحتگاه اين پارك استفاده كنند. 

  پارك ملي گلستان به عنوان نخستين پارك ملي كشور تا قبل از سال  ۱۳۳۶ از شكارگاههاي شناخته شده و پر آوازه كشور به شمار مي‌رفت كه به"جنگل گلستان" شهرت داشت. 

  اين پارك در  ۳۰ كيلومتري شرق شهر گاليكش از توابع شهرستان مينودشت و در  ۱۱۵ كيلومتري غرب بجنورد به عنوان گلوگاه استان گلستان به شمار مي‌رود. 

  از نظر اقليمي اين پارك در بخش غربي از آب و هواي نيمه مرطوب و معتدل در بخش‌هاي جنوبي و شرقي نيز از اب و هواي سرد و خشك و سرد و نيمه خشك با اختلاف بارندگي سالانه بين  ۱۵۰ تا  ۱۰۰۰ ميلي متر برخوردار است. 

  علاوه بر وجود يك هشتم گونه‌هاي گياهي، يك سوم گونه‌هاي پرندگان ، بيش از  ۵۰ درصد پستانداران كشور به دليل برخورداري از منابع آبي متعدد نظير چشمه‌ها،رودخانه‌ها ، نهرها و آبشارهاي متعدد ، در اين پارك زندگي مي‌كنند. 

  در حال حاضر در اين بوستان يكهزار و  ۳۵۰ گونه گياهي،  ۳۰۲ گونه جانوري ، هشت گونه ماهي و حشرات متنوع وجود دارد. 

  در اين پارك زيبا آبشارهاي زيبايي وجود دارد كه مسافران در كنار اين آبشارها و رودخانه‌هاي ان به استراحت مي‌پردازند. 

  علاوه بر آبشار زيباي آق سو، آبشار جنگل گلستان با ارتفاع  ۷۰ متر و آبدهي  ۳۰ ليتر در ثانيه در  ۴۰ كيلومتري شهر گاليكش قرار دارد. 

  در اين پارك رودخانه‌هاي متعددي جريان دارد كه مهمترين انان را مي‌توان رودخانه مادرسو، زاو ، قرتو، چشمه‌هاي گلشن ، گلستان ، جانو ، سردارخانه ، دوشان ، آق سو، كركولي و ... نام برد. 

  پارك ملي گلستان به دليل دارا بودن انواع درختان در حاشيه جاده بين- المللي تهران مشهد استراحتگاه مناسبي براي مسافران نوروزي به شمار مي‌رود. 

  مهمترين گونه‌هاي جنگلي كه در اين پارك وجود دارد شامل "درختان سوزني برگ ، ممرز، بلندمازو ، افرا، توسكا، بارانگ ، شيردار ، ملچ و ... است. 

  وجود كوهها ودره‌هاي مختلف در اين پارك به زيبايي و چشم اندازهاي ديدني اين بوستان افزوده است.   مهمترين كوهها و دره‌هاي اين بوستان را مي‌توان " ارتفاعات قره قون ، تنگه گل ، شاخا، يكه قدم ، المه ، قره قاشلي، قوفي قورچي و ... و دره‌هاي آلمه آق سو ، آلي دالي ، آدنس ، حمشيدآباد ، قزقلعه ، آلوباغ ، خشك و ... نام برد. 

  چشم اندازهاي ديدني و منحصر به فرد اين بوستان ، دره "آبشار" در كنار بزرگراه آسيايي و پنج كيلومتري شرق "تنگه گل" با آبشار زيبا و بلند آن، دره "آلمه"، دره "آلي"، دره "آنسر" و دره "قرغون" است. 

  از پديده‌هاي طبيعي موجود در اين منطقه، جنگلهاي انبوه و بهم فشرده‌اي كه در دامنه كوه و بستر دره است و جريان رودخانه و همچنين چشمه‌هاي دائمي و فصلي فراوان مناظري زيبا از جلوه‌هاي آفرينش را در پيش روي مشتاقان طبيعت قرار داده است. 

     تعداد بازديد : 194
  نظرات()

  بخش نظرات این مطلب

  این نظر توسط حسین جوادی در تاریخ 1392/11/28 و 19:56 دقیقه ارسال شده است

  با تشکر از سجاد گلستانی عزیز . این تحقیق منو یاد یه شعری انداخت که میگه : خاطرات شمال محاله یادم بره اون همه شورو حال محاله یادم بره ....(موفق باشی)
  شکلکشکلکشکلکشکلک


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  کلیه حقوق مادی و معنوی نزد (( به وبلاگ مقالات جغرافیایی خوش آمدید )) محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری از مطالب پیگرد قانونی دارد.
  خرمشهر کیدز لاولی کیدز پسران شیاطین سیاه