close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
استان ایلام(آقای یزدان پناه)
.X.

استان ایلام(آقای یزدان پناه)

استان ایلام(آقای یزدان پناه)

استان ایلام(آقای یزدان پناه)
استان ایلام(آقای یزدان پناه)
آموزش و کدنویسی فایل های گرافیک وردپرس گالری عکس قالب سایت
محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
 • شهر همدان ( آقای مرادیان تدین)
 • آلودگی خلیج فارس (آقای امینی)
 • آلودگی آب (امیرحسین حیدری)
 • آلودگی هوای ایران ( علی مرادی)
 • پارک ملی گلستان (آقای گلستانی)
 • اقیانوس هند (آقای هدایتی)
 • ناهمواری ها ( آقای مرادی نژاد)
 • روستاهای استان اصفهان (محسن یحیاییان)
 • اردبیل (آقای ضیا بخش)
 • استان ایلام(آقای یزدان پناه)
 • محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

  استان ایلام(آقای یزدان پناه)

  این مطلب رو در چهارشنبه 11 دي 1392 ساعت: 22:54 در سایت قرار داده است.

  بسم الله الرحمن الرحیم

  معرفی استان ایلام

  گردآورنده : امیر حسین  یزدان پناه  / دوم انسانی

  دبیر محترم: جناب آقای  صمدی پور

   

  پرونده:Ilam1.jpg

   

  پاییز 

  1392- 1391 

  تاریخچه ی استان ایلام 

   منطقه‌ی کوهستانی و پهناور زاگرس ، به سبب پناهگاه های طبیعی ، رودهای پرآب ، دره های آباد ، آب وهوای معتدل و خنک ، تماس وهمجواری با ممالک متمدن قدیم چون : عیلام ، سومر ، اکد  و بابل و قرارگرفتن درمسیر ارتباطی عیلام  و نواحی شمالی بین النهرین و نواحی مرکزی ایران که ازمیان و حاشیه ی کوهستان های این منطقه می گذشته  ، در دنیای قدیم بسیار حائز اهمیت بوده است . دراین منطقه اقوامی باستانی که احتمالاً خویشاوندان دور آریاییان بوده اند، چون : گوتی ها ، کاسی ها ، لولویی‌ها‌، منایی (مانایی)  و ... برآمده ، بالیده و فروخفته اند .

  در برهه هایی از تاریخ ، بخش هایی از زاگرس و ازجمله استان ایلام به مثابه ی پاره ای از آن تحت سیطره ی " عیلامیه" قرارداشته است . آشوری های جنگ جو ومتجاوز نیز هرگاه که می  توانستند  بر زاگرس و ازجمله ایلام حمله می  آوردند و انبارها درعهد ساسانیان ، اطلاعات بیشتری از ایلام داریم . ساسانیان سراسرایران را به چهار بخش تقسیم کردند که این چهار، خراسان ، خوربران ، نیمروز ، و آذربایگان بوده اند .

  درگستره‌ی استان ایلام کنونی دو استان وجود داشت که این دو : استان ماسبذان به مرکزیت شهر سیروان ، و مهرگان کدک ( مهرجان قذق ) به مرکزیت شهر سیمره بود . ماسبذان نواحی شمالی استان و از جمله شهرایلام و شیروان چرداول و ایوان ومهران را دربرمی گرفت ، ومهرگان کدک نواحی جنوبی استان را شامل می شد .این دو استان ،مجموعا جزء مجموعه ی بزرگ ترآذربایجان به شمار میامد. در سال 1316 ایلام با نام شهرستان ایلام جزء استان پنجم یعنی کرمانشاهان  شد و درسال 1339 در تقسیم بندی مجدد کشور هم چنان جزء استان کرمانشاه باقی ماند . سپس در1343 ایلام با بخش های و شهرهای تابعه به یک واحد مستقل به نام فرمانداری کل ایلام وپشتکوه نامیده شدو نهایتاً در17 فروردین 1353 به استان تبدیل گردید .

  ((قلعه واالی))

  در این تحقیق این استان را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار می دهیم که به شرح زیر است :

  کشاورزی در استان ایلام

  ویژگیهای كشاورزی استان ایلام 

  ویژگیها: 

  استان ایلام با وجود تنوع اقلیمی و اراضی مستعد برای تولید انواع محصولات زراعی و باغی، وجود منابع پایه غنی مناسب‌،آب و خاك، جنگل و مرتع، ذخائر ژنتیكی) و وجود بستر مناسب برای افزایش اراضی آبی از طریق تبدیل اراضی مستعد دیم به آبی، وجود استعداد در زمینه های مختلف برای ایجاد صنایع تبدیلی و تكمیلی، وجود استعداد در افزایش امكان استفاده از منابع آبهای سطحی و زیرزمینی و ایجاد دستگاههای پمپاژ و احداث سدهای خاكی ، مخزنی و انحرافی و ایجاد شبكه های آبیاری و تجهیز و نوسازی و یكپارچه سازی اراضی، وجود شرایط اقلیمی و فنی و اجتماعی و پتانسیل ها و ظرفیتهای بالقوه برای افزایش سطح تولید برخی محصولات اساسی مثل: گندم، جو، برنج، ذرت، حبوبات، سیب زمینی و سبزی و صیفی جات استعداد بالقوه بخشی از مناطق كوهستانی واراضی دیم شیب دار جهت كاشت درختان مثمر و غیرمثمر در جهت توسعه باغداری و جنگلكاری و امكان افزایش تولید محصولات باغی و جنگلی ، استعداد ایجاد و تأسیس تشكلهای اقتصادی و خدماتی(تعاونیهای تولیدی، مكانیزاسیون) استعداد توسعه مشاركتها و تشكلهای مردمی در امور تولید و خدماتی(در جهت استفاده مطلوب از منابع و عوامل تولید) استعداد بالقوه بخشی از مناطق در توسعه و تامین نباتات علوفه ای، محصولات جالیزی و سبزیجات و میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری و استفاده بالقوه و وجود امكانات برای توسعه فعالیتهای آبزی پروری. 

  دستیابی به هدفهای كمی برنامه دوم را دستخوش تغییرات قرار داده و انرا غیر ممكن ساخت، علیهذا بدون برطرف ساختن موانع توسعه در این بخش نمی توان شاهد شكوفائی سایر بخشهای اقتصادی بود. در برنامه سوم نیز 83-79 كشاورزی بعنوان محور توسعه مورد توجه مسئولین قرار گرفته است. با عنایت به اینكه استان ایلام از لحاظ كشاورزی دارای جایگاه خاص خود می باشد انتظار میرود در برنامه سوم اهتمام و تلاش مضاعف و جهش قابل ملاحظه ای در افزایش تولید محصولات زراعی و باغی بویژه افزایش سطح اراضی آبی صورت گیرد. 

  با توجه به پتانسیل و قابلیتها و امكانات كشاورزی استان از مجموع 237 هزار هكتار اراضی قابل كشاورزی، سالانه فقط 45 هزار هكتار آن بصورت آبی و 242 هزار هكتار بصورت دیم مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد. در همین راستا و طی دوره زمانی برنامه سوم در نظر است كه 65 هكتار از محل اجرای طرحهای ملی در بخش تامین آب و 6/28 هزار هكتار از محل اجرای طرحهای استانی به اراضی دیم موجود و 50 هزار هكتار از اراضی ملی دیم و قابل كشت در اهداف برنامه پیش بینی شده است. 


  با توجه به وضعیت بازرگانی و پوشش گیاهی و ... منابع آب موجود در استان از آنجائیكه كل آب سطحی و زیرزمینی پس از كسر آب خارج از فصل(قنات، چشمه و مصارف شرب و صنعت) در وضع موجود 410/414 میلیون متر مكعب با راندمان 94/35% می باشد كل آب قابل دسترسی كشاورزی در برنامه سوم توسعه 800/770 میلیون متر مكعب با راندمان 09/39% پیش بینی شده است. كه اضافه برداشت آب زیرزمینی و آب سطحی بترتیب 300/25 و 90/331 میلیون متر مكعب طی دوره زمانی از اهداف برنامه می باشد در صورت لزوم توجه بیشتر به مهار و بهره برداری مطلوب و استفاده كارا و مؤثر در بخش آب و همزمان احداث شبكه های اصلی و فرعی و زهكشی و تجهیز و نوسازی مزارع و ... در بخش كشاورزی می توان از خروج میزان زیاد سالانه آب به خارج از استان جلوگیری نمود و از این طریق است كه توسعه بخش كشاورزی تحق پیدا خواهد كرد. 

   

   نقشه تقسیمات استان ایلام؛ عکس از سازمان نقشه برداری کشور

  محصولات کشاورزی ایلام

  محصولات دامی، زراعی، باغی و آبخیز داری

  محصولات دامی، زراعی، باغی و آبخیز داری

  استان ایلام - آبخیزداری :

  آبخیزداری عبارت است از مدیریت و بهره برداری هماهنگ، یکپارچه و قانونمند از منابع طبیعی، کشاورزی و اقتصادی یک آبخیز مشروط بر آنکه سرمایه اصلی که منابع آب و خاک موجود در آن می باشد کاملا حفظ شده و تاثیر منفی نپذیرد.بطور کلی ماموریتهای آبخیزداری در دو مقوله بخشی (پروژه های مهندسی آبخیزداری) و فعالیتهای فرا بخشی (هماهنگی برنامه های عمرانی سایر ادارات در راستای مدیریت جامع و سیستمی) گنجانیده شده است.

  دامپروری و کشاورزی

  كشاورزی در بيش تر نقاط استان به صورت سنتی انجام شده و مراحل مختلف آن از كاشت، داشت و برداشت با استفاده از اصول و روش های ابتدايی و سنتی صورت می گيرد. مهم ترين محصول كشاورزی استان، گندم است. در اين استان امكانات بالقوه فراوانی برای توسعه و گسترش دام داری و دام پروری وجود دارد و هم اكنون نيز بخش مهمی از درآمد و حتی اشتغال مردم استان ايلام در بخش كشاورزی متمركز شده است. آب و هوای متنوع، وجود كوهستان ها، جنگل ها و مراتع نسبتا سرسبز و انواع گل و گياه در بهار و تابستان و وجود مناطق گرمسيری و سردسيری در كنار هم بهترين شرايط را برای پرورش زنبور عسل فراهم آورده است. 

  محصولات کشاورزی

  اصلی ترین محور کشاورزی استان ایلام برنج است

  اراضي و پوشش گياهي

  استان ايلام در دامنه‌هاي غربي رشته كوه زاگرس گسترشي از شمال غرب به جنوب شرق دارد و از ويژگي‌هاي ناهمواري‌ها در تعيين مرزها تاثير زيادي پذيرفته است. رشته كوه كبيركوه به عنوان مهم‌ترين عامل جغرافيايي در تعيين سيماي طبيعي استان اعم از پوشش گياهي و منابع آب و خاك تاثير زيادي گذاشته و به تبع آن سكونتگاه‌ها و مراكز جمعيتي نيز پهنه‌هايي را كه از امكانات محيطي مناسب‌تري برخوردار بوده است جهت استقرار برگزيده اند. بخش اعظمي از تيپ اراضي اين استان كوهستاني با كوه‌هاي متشكل از سنگهاي آهكي با قلل سنگي و كشيده با پوشش جنگلي زاگرس كه داراي خاك‌هاي كم عمق تا نيمه عميق با بافت سنگين سنگريزه‌دار است . پوشش پراكنده تا متوسط درختان جنگلي بلوط در كوهپايه‌ها از تراكم بيشتري برخوردار بوده و زمين‌ها تناسب كم تا متوسطي براي جنگل دارند. در حال حاضر به دليل استفاده ناآگاهانه، قسمت‌هاي وسيعي از پهنه‌هاي جنگلي استان تخريب شده و شهر ايلام و پاره‌اي از نقاط پرجمعيت استان در دامنه‌هاي اين واحد اراضي شكل گرفته‌اند. با اين حال محورهاي ارتباطي موجود در استان بر روي اين پهنه چندان توسعه نيافته است و به طور عرضي هنگام عبور از رشته كبيركوه در مسيرهاي ايلام به كرمانشاه و ايلام به دره شهر از اين پهنه عبور مي‌كنند. با وجود چشم‌اندازهاي مناسب محيط و اقليم در اين نواحي به خصوص در فصل تابستان كه از شدت گرماي كمتري برخوردار است، كمبود منابع آب دايمي و محدوديت توپوگرافي به لحاظ شيب و سختي جنس زمين از جمله عوامل محدود كننده در حاشيه جاده‌ها و امكانات استقرار و بهره‌برداري به شمار مي‌روند. در اين استان محورهاي ارتباطي عمدتاً بر روي تيپ اراضي تپه‌اي و كوهپايه‌هاي بيروني و يا بر روي فلات‌ها و تراس‌هاي فوقاني گسترش يافته‌اند.

   

  موقعیت اقتصادی استان ایلام

  استان ایلام با حدود ۲۰هزار کیلومتر مربع و ۶۲۰ هزار نفر جمعیت در جوار استان های کرمانشاه، لرستان، خوزستان وکشور عراق واقع شده است. این استان که تا اوایل دهه۵۰ تحت عنوان فرمانداری کل تحت شمول استان کرمانشاه بود در منطقه مرکزی زاگرس قرار دارد و بیشتر مردمان آن تا چهار دهه پیش عشایر کوچرو بودند. 

  جمعیت این استان در ۱۸شهر و ۵۱۰روستای بزرگ و کوچک پراکنده هستند و معیشت سنتی مردمان این منطقه کشاورزی ودامپروری بوده به گونه ای که هم اینک نیز معیشت قریب ۴۴درصد جمعیت ایلام از طریق بخش کشاورزی تأمین می شود. مرزی بودن این استان که در گذشته تهدید محسوب می شد اکنون وارد شرایط جدیدی شده است. استان ایلام با ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارای بهترین شرایط برای تردد زوار و صدور کالای ایرانی به کشور عراق است.

  نزدیکی استان ایلام به شهرهای مذهبی عراق، وجود امنیت کامل، نزدیکی مشترک های فامیلی و مذهبی دست به دست هم داده تا کلیه زوار ایرانی و عراقی و حتی مسئولان امنیتی و سیاسی دوکشور خروجی مهران را بهترین مسیر برای تردد خود انتخاب کنند. مرز عراق از دیرباز منبع تهدید و توطئه و تخریب برای ایلام و ایران بوده و به تحقیق یکی از اصلی ترین علت فرار سرمایه و عدم سرمایه گذاری های صنعتی بخش خصوصی وحتی دولتی در ایلام همین مسأله همجواری با عراق بوده است اما شرایط جدید افقی از تبدیل «این تهدید به فرصت» را برای ایلام و ایران پدید آورده است. ذکر برخی اطلاعات می تواند شمایی از این شرایط امیدوار کننده را بیان کند. شهر مرزی مهران در استان ایلام با حدود ۲۳۰کیلومتر فاصله با بغداد نزدیکترین شهر مرزی کشور به پایتخت عراق و عتبات عالیات این کشور است. فرودگاه ایلام نزدیکترین فرودگاه مرزی - کشور به فرودگاه بغداد است.

   نزدیکی استان ایلام به شهرهای مذهبی عراق، وجود امنیت کامل، نزدیکی مشترک های فامیلی و مذهبی دست به دست هم داده تا کلیه زوار ایرانی و عراقی و حتی مسئولان امنیتی و سیاسی دوکشور خروجی مهران را بهترین مسیر برای تردد خود انتخاب کنند. مرز عراق از دیرباز منبع تهدید و توطئه و تخریب برای ایلام و ایران بوده و به تحقیق یکی از اصلی ترین علت فرار سرمایه و عدم سرمایه گذاری های صنعتی بخش خصوصی وحتی دولتی در ایلام همین مسأله همجواری با عراق بوده است اما شرایط جدید افقی از تبدیل «این تهدید به فرصت» را برای ایلام و ایران پدید آورده است. ذکر برخی اطلاعات می تواند شمایی از این شرایط امیدوار کننده را بیان کند. شهر مرزی مهران در استان ایلام با حدود ۲۳۰کیلومتر فاصله با بغداد نزدیکترین شهر مرزی کشور به پایتخت عراق و عتبات عالیات این کشور است. فرودگاه ایلام نزدیکترین فرودگاه مرزی - کشور به فرودگاه بغداد است.


  موقعیت اجتماعی استان ایلام  


                                                                                                جمعیت استان ایلام در سال 1387 و بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ، 620هزارنفر بوده است که از این تعداد320هزار نفر مرد و 300هزار نفر زن بوده که بر همین اساس مردان 51 درصد و زنان 49 درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند. جمعیت شهر نشینی با 231/331 نفر حدودا" 61 درصد و جمعیت روستایی با 214556 نفر حدودا" 39 درصد جمعیت استان را شامل می شوند. تراکم جمعیت استان در سرشماری سال 1387 برابر با 1/27 نفر در هر کیلومترمربع می باشد.                                                                                                                      از کل جمعیت استان 43/25 درصد در گروه سنی صفر تا چهارده ساله و 10/70 درصد در گروه سنی 15 تا 64 ساله و 77/4 درصد در گروه سنی 65 و بیشتر قرار دارند. جمعیت افراد با سواد بالای 6 سال 000/326 نفر است که از این مقدار 000/182 نفر مرد و 000/144 نفر زن می باشند. از کل جمعیت بالای 6 سال استان 90/81 درصد باسوادند که این آمار در مناطق شهری 76/86 درصد و در مناطق روستایی 95/74 درصد می باشد. 

  زبان مردم استان ایلام 

  در استان ایلام تنوع زبانی یا گویش های محلی وجود دارد . به نحوی که مردم ایوان ، ایلام و شیروان چرداول با مناطق جنوبی استان مانند دهلران و دره شهر ، آبدانان دو لهجه متفاوت دارند و گویش های متعددی در سراسر استان رایج است. زبانهای کردی ، لری و عربی در استان ایلام رایج است . کسانی که به زبان کردی سخن می گویند در شهرهای ایوان (کردی کلهری) ، شیروان و چرداول ، ایلام ، مهران و تعدادی در آبدانان و دهلران زندگی می کنند.                             کسانی که در استان ایلام با زبان لری صحبت می کنند در شهرهای دهلران، آبدانان سکونت دارند. در شهرهای دهلران و بخصوص در موسیان ، عده ای به زبان عربی صحبت می کنند که گروه اقلیت زبانی استان را تشکیل می دهند. بطور کلی زبان اکثریت مردم استان ایلام ، کردی است ، گویش کردی در کرمانشاه گورانی و در ایلام فیلی می گویند. در حال حاضر در استان ایلام ، اقوام کرد حدود هفتاد درصد و بقیه لرولک و عرب ساکن هستند. 
   

  ایلام امروزی گرچه مدت ها جزئی از ولایت لرستان بوده ، اما هویت فرهنگی جداگانه ای داشته است و از دیرباز محل زندگی طوایف و قبایل کرد بوده است. چون اکثریت مردم ایلام کرد هستند ، این مردم جزو گروه نژادی و زبانی کردها محسوب می شوند و نمی توان آن ها را جزو لرها بدانیم و در دوره قاجار بدان جهت به این منطقه لرستان پشتکوه می گفتند چون والیان این ناحیه لر بودند. اما باید گفت مردم استان ایلام کرد هستند و در گروه زبانی و نژادی کردها قرار دارند .


  موقعیت جغرافیایی استان ایلام   


    استان ایلام از طرف جنوب به خوزستان و کشور عراق ،از مشرق به لرستان و قسمتی از خوزستان واز شمال به استان کرمانشاه و از مغرب به کشور عراق با طول مرزی 425کیلومتر و در بین 45درجه و 24دقیقه و 48درجه و10دقیه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ ،30درجه و 58دقیق تا 38درجه و 15دقیق عرض شمالی از خط استوا واقع شد‌‌ه‌ است.مساحت کل استان حدود19044کیلومتر مربع که قسمتهای عمده آن کوهستانی و دارای معادن غنی ،شکار گاههای حفاظت شده ،پوشش گیاهی مناسب و جنگل های انبوه می باشد.

  شهرستانهای استان:

  ·         ایلام 

  ·         ایوان غرب

  ·         شیروان چرداول

  ·         مهران

  ·         دهلران

  ·         دره شهر

  ·         آبدانان

  ·         ملکشاهی

   استان ایلام به خاطر زیبایی های طبیعی فراوان به عنوان "عروس زاگرس " یا سرزمین رنگها نام گرفته است. فصول سال در ایلام چنان به هم آمیخته اند که نقاط گرمسیری و سردسیری و معتدلش در آغوش همدیگرند.      

    الف) موقعیت جغرافیایی 


  استان ایلام با 19044 کیلومتر مربع که حدود 2/1 درصد مساحت  کل کشور را تشکیل می دهد ، در غرب کشور ، بین 45 درجه و 24 دقیقه تا 48 درجه و 10 دقیقه ی طول شرقی ازنصف النهار گرینویچ و 31 درجه و58 دقیقه تا 34 درجه و 15 دقیقه ی عرض شمالی ازخط استوا واقع است .

  این استان از شمال با استان کرمانشاه  از جنوب با استان خوزستان و کشور عراق ، از شرق با استان لرستان و قسمتی از خوزستان ، و ازغرب با کشور عراق همسایه است.

   استان ایلام برابر جدید ترین تقسیم بندی  7 شهرستان و 36 دهستان دارد. شهرستان های آن عبارت اند از: ایلام ، آبدانان ، ایوان ، دره شهر ، شیروان – چرداول  ، و مهران .

  جمعیت استان قریب به ششصد هزار نفر برآورد می شود .

   برجسته ترین مشخصه های  جغرافیای وفرهنگی

  استان ایلام پیشینه ی تاریخی کهن وجغرافیا و آب و هوایی رنگا رنگ دارد ؛ شمال استان آب وهوای  سرد و کوهستانی و نواحی جنوبی آن گرم و بیابانی است . مردمانش عمدتا کُردهای شیعه مذهب هستند که به  زبان کردی جنوبی  سخن می گویند . لرها وعرب ها نیز مجموعا حدود 20درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند و عمدتا درنواحی جنوبی استان ساکن اند .


   

  جاذبه های گردشگری 

  غار انفجاری - ایوان

  آدرس:  دست روستای کله جو شهرستان ایوان

  مکان:  طبـیـعی

  این غار در بالا دست روستای کله جو شهرستان ایوان، ‌در میان سفره های سخت دیواره باختری کوهستان بانکول قرار دارد.

  غار خفاش - دهلران 

  آدرس:  سه کیلومتری شمال خاوری شهر دهلران

  مکان:  طبـیـعی

  این غار در سه کیلومتری شمال خاوری شهر دهلران در دامنه کوهی مشرف به دره و چشمه های آب گرم دهلران واقع شده است.

  غار زینه گان

  آدرس:  5 کیلومتری جنوب خاوری شهر صالح آباد

  مکان:  طبـیـعی

  غار شگفت انگیز زینه گان در 5 کیلومتری جنوب خاوری شهر صالح آباد و در فاصله 52 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد.

  این غار رو باز که بیش از یک کیلومتر درازا دارد، دارای آب فراوان، دهلیزهای آبگیر، قندیل های متعدد و آبچک های طبیعی و بسیار جالب می باشد. هوای داخل غار بسیار سرد و مطبوع است. در حالی که منطقه صالح آباد در تابستان حدود بیش از 40 درجه گرما دارد، اختلاف هوای بیرون غار با درون آن تقریبا 50 درجه می باشد و به همین دلیل آن را «غار بهشت» نیز می نامند.

  آبشار چم آو

  آدرس:  درحد فاصل روستای چم آو و منطقه عمومی ماربره

  مکان:  طبـیـعی تفریـحی

  در فاصله 18 کیلومتری مسیر ایلام - صالح آباد و درحد فاصل روستای چم آو و منطقه عمومی ماربره، آبشار بلند و پرآبی به نام چم آو از میان تخته سنگ ها به پایین سرازیر شده است.

  آب این آبشار که از کوه های ایلام سرچشمه می گیرد، پس از طی مسافتی کوتاه به رودخانه گدار خوش می ریزد.

  آبشار گچان

  آدرس:  15 کیلو متری شمال شهر ایلام

  مکان:  طبـیـعی تفریـحی

  آبشار گچان در 15 کیلو متری شمال شهر ایلام و در میان تنگ که خود یکی از تفرجگاه های ایلام است قرار دارد.در این منطقه که کوه های زیبا و معظم مانشت و قلارنگ به همراه گچان گویی به هم رسیده اند منظره بسیار زیبایی را ایجاد کرده است.به گونه ای که در فصول بهار ، تابستان و پاییز و حتی زمستان بعلت دسترسی تقریبا راحت آن پذیرای خیل عظیم دوستداران طبیعت است


  چهار طاقی

  آدرس:  شهرستان دره شهر

  مکان:  تاریـخی

  این اثر در شهرستان دره شهر بر روی تپه بنای یک آتشکده به صورت چهار طاقی باقی مانده است .این بنا را در محل طاق می گویند.این بنا تماماً با قلوه سنگ و گچ ساخته شده است و مربوط به دوران ساسانی است 

  آتشکده سیاهگل

  آدرس:  مسیر رودخانه خروشان کنگیر ایوان

  مکان:  تاریـخی

  بنای آتشکده مربوط به دوره ساسانیان است که در 15 کیلومتری جنوب غربی روستای سرتنگ و در مسیر رودخانه خروشان کنگیر ایوان قرار دارد .این بنا یکی از سالم ترین آتشکده های دوران قبل از اسلام در استان می باشد.این بنا روی چهار پایه ساخته شده  و دارای گنبدی یک جداره می باشد


  تنگه ماژین

  آدرس:  توابع دره شهر

  مکان:  تاریـخی طبـیـعی

  تنگ بهرام چوبین

  آدرس:  ضلع غربی مسیر جاده دره شهر- پلدختر

  مکان:  تاریـخی طبـیـعی

  تنگ بهرام چوبین یکی از مهم ترین دره های کم عرض و بسیار مرتفع و استراتژیک در ضلع غربی مسیر جاده دره شهر- پلدختر است.این تنگه که آن را شکارگاه بهرام هم می گویند؛ دارای آثار ارزنده فراوان در قسمت ورودی، پیشانی و ارتفاعات است. این مجموعه آثار ارزنده یک قلعه به جای مانده از دوران ساسانی است که از سنگ و گچ ساخته شده و به ارتفاعات جنگلی کبیرکوه در عمق تنگه و مناطق سخت گذر آن ختم می شود. دژ شیخ مکان - دره شهر

  دژ شیخ مکان

  آدرس:  هشت کیلومتری شرق دره شهر

  مکان:  تاریـخی

  این دژ در داخل تنگه شیخ مکان در هشت کیلومتری شرق دره شهر و در سمت غربی تنگه،آثاری از یک دژ جالب توجه در دل کوه به چشم می خورد  تعداد بازديد : 206
  نظرات()

  بخش نظرات این مطلب

  این نظر توسط معین عرب سرخی در تاریخ 1392/10/14 و 12:55 دقیقه ارسال شده است

  لطفآ سوغاتی های استان را هم نام ببرید
  باتشکر......
  شکلکشکلکشکلک


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  کلیه حقوق مادی و معنوی نزد (( به وبلاگ مقالات جغرافیایی خوش آمدید )) محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری از مطالب پیگرد قانونی دارد.
  خرمشهر کیدز لاولی کیدز پسران شیاطین سیاه