close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
شهر اردستان (حسین جوادی)
.X.

شهر اردستان (حسین جوادی)

شهر اردستان (حسین جوادی)

شهر اردستان (حسین جوادی)
شهر اردستان (حسین جوادی)
آموزش و کدنویسی فایل های گرافیک وردپرس گالری عکس قالب سایت
محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
 • شهر همدان ( آقای مرادیان تدین)
 • آلودگی خلیج فارس (آقای امینی)
 • آلودگی آب (امیرحسین حیدری)
 • آلودگی هوای ایران ( علی مرادی)
 • پارک ملی گلستان (آقای گلستانی)
 • اقیانوس هند (آقای هدایتی)
 • ناهمواری ها ( آقای مرادی نژاد)
 • روستاهای استان اصفهان (محسن یحیاییان)
 • اردبیل (آقای ضیا بخش)
 • استان ایلام(آقای یزدان پناه)
 • محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

  شهر اردستان (حسین جوادی)

  این مطلب رو در شنبه 09 آذر 1392 ساعت: 21:56 در سایت قرار داده است.

   


  مسجد جامع اردستان


  نمایی از داخل مسجد جامع

  یکی از طاق های مسجد جامع اردستان


  لطفا برای مشاهده دقیق نقشه شهر اردستان به لینک زیر مراجعه فرمایید:

  http://www.behrah.com/map.php?pn=%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86&cn=%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

  زبان

  زبان مردم اردستان، منشعب از فرس کهن پارسیست و واژگان اصیل از پارسی باستان در آن دیده می‌شود. ساکنان اردستان در گویش محلی خود از آن با عنوان‌های ارسن،ارسون، اردستون، ارسون، اسوم و اسون یاد می‌کنند.

   

  جغرافیا

  شهرستان اردستان، در شمال استان اصفهان، در جنوب کویر نمک، در ۳۳ درجه و ۲۳ دقیقه پهنای شمالی و ۵۲ درجه و ۲۲ دقیقه طول شرقی نسبت به نیمروز گرینویچ قرار دارد. از شمال به استان سمنان، از باختر به شهرستان‌های کاشان، نطنز و برخوار و میمه، از خاور به شهرستان نایین و از جنوب به شهرستان‌های اصفهان و نایین محدود است. اردستان در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی شهر اصفهان و در مسیر کاشان به سمت نایین و یزد قرار گرفته‌است. آب و هوای این شهرستان گرم و خشک بوده و بیش‌ترین درجه حرارت در تیر و مرداد و کم‌ترین آن در دی و بهمن است. پوشش گیاهی این ناحیه از گونه استپ بیابانی است. کوه‌های غیرمنظمی از شعبه‌های کوه کرکس، از جنوب شهرستان می‌گذرد، از سطح دریا یک هزار و ۲۰۷ متر ارتفاع دارد.

  Slide Show

  سابقه تاریخی

  بعضی مورخان آن را زادگاه کاوه آهنگر دانسته‌اند و اهالی منطقه، خانه و باغی را که در محله کبودان واقع و به باغ کاوه موسوم است و همچنین قنات دو طبقه مون را که یکی از عجایب سیستم آبرسانی در ایران قدیم به شمار می‌آید و احداث آن به کاوه آهنگر نسبت داده می‌شود، دلیلی برای اثبات نوشته مورخان می‌دانند. به اضافه این که در این شهرستان قنات دیگری هم با عنوان ارونه جریان دارد که با فورزه بندی دیدنی و جالبش، آب کشاورزی پنج محله شهر را تامین می‌کند و مردم عقیده دارند «ارونشاه» نخستین پادشاه پیشدادی آن را حفر کرده‌است.

  برخی از تاریخ دانان بر این باورند که واژه اردستان از دو بخش اربیه به معنی مقدس و فرشته موکل بر آن و پسوند ستان به معنای مکان تشکیل شده. زیرا قبل از ظهور اسلام آتشکده‌های متعددی در این شهر دایر بوده که از جمله آن‌ها آتشکده معروف مهر اردشیر قابل اشاره‌است و تاریخ نویسان قرن چهارم قمری از آن به عنوان شهری مستحکم یاد کرده‌اند که یک مایل مربع مساحت داشته و بارویی با پنج دروازه آن را احاطه کرده بود و جمعی دیگر، نام اردستان را متشکل از دو پاره «ارد» به معنی مرد خشمگین و «ستان» به معنای مکان دانسته و از آن به عنوان سرزمین مردان غیور و خشمگین یاد کرده‌اند و البته این روایت هم وجود دارد که اردستان چون از بناهای اردشیر دراز دست است، نام خود را از اسم او وام گرفته‌است. نام اردستان، در افسانه‌های فولکلوریک نیز آمده و از جمله بر پایه یکی از افسانه‌ها، اردستان مسکن رستم دستان، جهان پهلوان باستانی بوده و ابتدا ارگ دستان نام داشته و سپس به ارگستان و سرانجام به اردستان تغییر نام داده‌است. بر پایه این افسانه، طایفه لیلاز مهرآبادی، که از طایفه‌های پرجمعیت و ادیب پرور اردستان به شمار می‌آیند، از اعقاب لیلاز، برادر رستم هستند. بر پایه نوشته‌های تاریخ نگاران ایرانی و عرب، این شهر در دوران آل بویه با نطنز، بلوکی را تشکیل می‌داد که مرکز آن اردستان و جایگاه فرمانروایی حاکم دیلمیان بوده‌است. اردستان، به شهادت منابع تاریخی، در دوران اشکانی، پایتخت اردوان چهارم بوده و اردشیر اول، بنیان گذار پادشاهی ساسانی، آتشکده‌ای در آن بنا کرده‌است. این شهر، در دوران صفویه از شهرهای آباد و مهم کشور به شمار می‌آمد و نقل شده مردم آن هنگام حمله اشرف افغان به اصفهان، چنان پایداری و استقامتی در برابر مهاجمان نشان دادند که موجب حیرت اشرف افغان شد. در دوران قاجاریه، به ویژه هنگام حکومت ناصرالدین شاه اردستان جایگاه بهتری یافت، اما پس از کشته شدن ناصرالدین شاه ناامن شد.

  در تاریخ آمده‌است که قباد ساسانی، وقتی با خیزش مزدکیان مواجه شد و از پایتخت خود گریخت تا برای کمک خواستن نزد هیاطله برود، وقتی به حاشیه کویر رسید و وارد شهری شد که سکنه اش می‌گفتند قدمت آن به قبل از دولت مادها و به زمان کیانیان و پیشدادیان می‌رسد و به احتمال قوی توسط بهمن بن گشتاسب یا اردشیر درازدست هخامنشی ساخته شده‌است، تصمیم گرفت مدتی در آن جا بماند و.... همان مورخانی که این را نوشته‌اند، افزوده‌اند: «قباد در منزل یکی از بزرگان شهر که دختری دوشیزه داشت، اقامت گزید و پس از چندی آن دختر را به همسری گرفت و وقتی انوشیروان از بطن آن دختر به دنیا آمد، شهر مورد اشاره را به عنوان اقامتگاه و محل نشو و نمای فرزند خود تعیین کرد و دستور داد اقداماتی جهت عمران و آبادی آن انجام شود. با این حال، مدتی بعد، در سال ۴۹۶ میلادی، در حالی که اشراف ایران، وی را از سلطنت خلع و جاماسب یا زاماسب را به عنوان جانشین اش تعیین کرده بودند، به یاری سپاهیانی از هیاطله توانست جاماسب را از میان بردارد و با همسر جدید و فرزند خردسال خود به پایتخت برگردد.»

  شهر مورد اشاره، که ساکنانش در گویش محلی خود از آن با عنوان اردستون نیز یاد می‌کنند، همان شهر اردستان است که با مساحتی معادل ۱۱ هزار و ۵۹۱ کیلومترمربع، در فاصله ۱۱۸ کیلومتری شمال شرق شهر اصفهان واقع شده و مشتمل بر دو بخش، سه شهر، هفت دهستان و ۳۰۶ روستای دارای سکنه‌است.

   Slide Show

  آثار تاریخی

  مسجد جامع اردستان

  مسجد جامع اردستان که یکی از نمونه‌های منحصر به فرد مساجد چهار ایوانی ایران به شمار می‌آید، در قرن سوم قمری به دستور «عمربن عبدالعزیز اجلی» بر روی بنای آتشکده‌ای که هنوز آثار آن در گوشه‌ای از مسجد دیده می‌شود، به سبک مسجدهای عربی ساخته شده و مجموعه کم نظیری شامل مدرسه حاج حسین نورالدین، آب انبار حاج حسن، راسته بازار، میدان تعزیه، حمام و قلعه میان شهر در کنار آن قرار دارد. مسجد جامع اردستان که طی دوره‌های آل بویه، سلجوقی و... مورد بازسازی قرار گرفته، ویژگی خاص مساجد قبل از ایلخانیان (قرن هشتم به بعد) و عدم استفاده از کاشی‌های لاجوردی را دارد و تمام آن از خشت و گل ساخته شده‌است.

  دیگر بناهایی که قدمت اردستان را تایید می‌کند، مسجد امام حسن و آب انبار مجاور آن و همچنین مسجد خسرو است که متاسفانه در طول سال‌ها و سده‌ها، دستخوش تخریب شده و هم اکنون، فقط سر در ورودی آن برجا مانده‌است. همچنین بنای مسجد جامع زواره در بخش مرکزی زواره، در ۱۵ کیلومتری شمال خاور اردستان، با توجه به مدارک موجود، اولین مسجد چهار ایوانی ایران است که در دوره سلجوقی ساخته شده و اصالت خود را تاکنون به نحو شایسته‌ای محفوظ کرده و این مساجد، به اضافه آرامگاه‌های تاریخی مهم‌ترین مکان‌های تاریخی شهرستان اردستان را تشکیل می‌دهند و مجموعاً در این شهرستان ۸۰ اثر تاریخی وجود دارد که از بین آن ها۳۰ اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده و بخشی از آن‌ها عبارت است از کاروانسرای جوگند واقع در جاده اردستان به نایین، مجموعه آسیاب‌های آبی در مناطق رامیان و زواره، مجموعه کاخ سرهنگ آباد در شرق زواره و...

  قنات دو طبقه

  عجیب‌ترین قنات ایران، قنات دو طبقه مون اردستان است که حدود ۸۰۰ سال پیش احداث شده‌است. قنات دو طبقهٔ اردستان در محلهٔ مون یکی از محلات شهرستان اردستان در استان اصفهان واقع است این قنات در این محله شامل دو طبقه‌است که که در هر طبقهٔ آن آبی مسقل جریان داردجالب این جاست که آب هیچ یک به دیگری نفوذ نمی‌کند این قنات ۸۰۰ سال پیش احداث شده که تنها قنات دو طبقهٔ جهان است.

  Slide Show

  برخی از آثار دیگر این شهرستان

  1. قنات روستای توریستی مهرآباد :طول این قنات ۴۰۰ متر است و تعداد ۱۰ میله چاه دارد. عمق مادرچاه این قنات، ۱۹ متر و فاصلهٔ مظهر تا محل آن ۲۱ متر می‌باشد. دبی این قنات ۲ لیتر بر ثانیه است.
  2. آب انبار بزرگ بازار در محله بازار.
  3. مسجد امام حسن (ع): در محله بازار وجود دارد. از بناهای قرن هشتم ه. ش و دارای سردری زیبا و خوش طرح مزیّن به کتیبه‌هایی به خط کوفی در متن کاشی و فیروزه‌ای است.
  4. مسجد خسرو در سه طبقه واقع در محله رامیان از دوره قاجار.
  5. سنگ سفید مقبره امیر اوییس از آل نوشروان و از سرکردگان شاه اسماعیل صفوی در گوشه شمال غربی، دشت محله محال شهر با دو سنگ مرمر زیبا با طرح‌های اسلیمی و ختایی.
  6. مسجد دشت واقع در محله رامیان که گویند محل آتشکده مهراردشیر بوده‌است.
  7. تقسیم بندی آب فرزه‌های آب ارونه و فاصله برای محلات فهره، کبودان، بازار، رامیان و قریه تلک آباد از ابتکارات خواجه نصیر طوسی در جنوب غربی ساختمان شهرداری نزدیک خیابان شمالی، جنوبی شهر.
  8. خانقاه پیر مرتضی علی اردستانی، از عرفای اواخر قرن هشتم ه. ش در محلّه فهره اردستان.
  9. آب انبار حاج حسن در جنوب شرقی مسجد جامع.
  10. آب انبار حاج میر رحیم در ابتدای محلّه مون.
  11. آب انبار حاج معدل «محمد مهدی» معروف به حاج معدل السلطان واقع در نزدیکی مسجد خسرو در محله راه میان.

  مناطق معروف

  مناطق معروف آن عبارتند از:« روستای دیدنی و تاریخی مهرآباد ،انجیله ، درباغ ، مهاباد، کچومثقال، زاغل، جنت‌آباد، سهامیه، لاسیب، مزارع، مزدآباد،امیران، هندوآباد، آونج، توتکان ،بابااحمدو... که از آن‌ها خانواده‌هایی از قبیل : لیلاز مهرآبادی ها ، لیلازی‌ها ، لطفعلی زاده ها،رشیدی مهرآبادی ها،نصراالله زاده مهرآبادی ها،کشاورزی ها، کوچکی ها ، نادی ها ، نادعلی زاده های درباغی،میراحمدیان ،شفیعی‌ها، منیری ها، فاطمی‌ها، توکلی‌ها,جوادی ها،مهدوی ها، فدایی‌ها، نیری‌ها، عامری‌ها، بهرامی‌ها، طباطبائی‌ها،یعقوب زاده‌ها، منتهایی‌ها، جمشیدی‌ها، صمیمی‌ها، زائری‌ها، رحمتی‌ها، زواره‌ای‌ها،اسدی‌ها ، قادری‌ها و قلع گر اردستانی همچنان پابرجا مانده‌اند.

  Slide Show

  مشاهیر

  مشاهیری چون علی بن حسن زواره‌ای، ابوالفضل کوچکی مزدآبادی،مجمر زواره‌ای، آیت‌الله سید حسن مدرس، محیط طباطبایی، میرزا حسن جلوه، سهام السلطنه عامری (سازنده بنای تاریخی خانه عامری‌ها)، سرلشکر خلبان شهید مصطفی اردستانی، فرزان سجادی (نقاش معاصر) و یکی دیگر از مشاهیر بزرگ اردستان که در قرن نهم هجری می زیسته پیرجمال اردستانی می باشد که دارای رسایل زیادی در رمینه های مختلف بوده و همچنین دیوان اشعار و ..... دارد و در خانقاه مرید ومرشدش پیرمرتضی مدفون است.

  درباره نویسنده گرداورنده:بنده حسین جوادی از اصیلت اردستانی برخوردار بوده و پدربزرگ و اجداد بنده نیز ساکن و متولد شهر تاریخی و پر تمدن اردستان بوده اند و بنده با اطلاعاتی که در اختیار داشتم و همچنین با مطالعه و جستجو و پرسش توانستم این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهم.

  (اگر سوالی درباره شهر اردستان دارید در قسمت نرات مطرح کرده و بنده در اصرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهم داد)

  با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب

   
  تعداد بازديد : 146
  نظرات()

  بخش نظرات این مطلب

  این نظر توسط حسین جوادی در تاریخ 1392/10/11 و 23:17 دقیقه ارسال شده است

  باتشکر از شماآقای عبداللهی جهت مطالعه مقاله و بازدید از وبلاگ.شکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلک

  این نظر توسط محمدرضا عبدالهی نجات در تاریخ 1392/10/9 و 16:52 دقیقه ارسال شده است

  با سلام
  تحقیق دوستمون آقای جوادی که در زمینه شهر اردستان بود دیده شد و خوانده شد و بسیار کامل و جامع بود و مورد پسند من واقع شد
  با تشکر فراوان از شما معلم گرامی و آرزوی توفیق برای همه دوستان

  این نظر توسط حسین در تاریخ 1392/9/16 و 22:26 دقیقه ارسال شده است

  سوغت شهر اردستان : انار و ماست و نان مرغوب اردستان از جمله سوغات مرغوب اردستان میباشد. (با تشکر از توجه شما آقای عرب سرخی)شکلکشکلکشکلک

  این نظر توسط عرب سرخی در تاریخ 1392/9/15 و 1:41 دقیقه ارسال شده است

  خسته نباشی آقای جوادی
  سوغات شهرستان اردستان چی چیزی است

  این نظر توسط نجیبالله در تاریخ 1392/9/11 و 0:11 دقیقه ارسال شده است

  خسته نباشی آقای جوادی وبلاگ زیبایی درست کردی و کیفیتش هم خیلی خوبه
  موفق باشیشکلکشکلک


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  کلیه حقوق مادی و معنوی نزد (( به وبلاگ مقالات جغرافیایی خوش آمدید )) محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری از مطالب پیگرد قانونی دارد.
  خرمشهر کیدز لاولی کیدز پسران شیاطین سیاه